Częste urazy rowerzystów
Najczęściej występujący problem wydaje się dość drobny i łatwo o nim nie wspomnieć w tym zestawieniu, ale… byłby to błąd. Mowa o otarciach. Choć wydają się czymś banalnym, mogą prowadzić do bolesnych ran, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Rzadszym, ale poważniejszym problemem, są wszelkiego rodzaju przeciążenia, wynikające ze źle wyregulowanej wysokości siodełka lub zbyt intensywnych treningów. Naciągnięte mięśnie czy naderwane ścięgna to urazy, które mogą się pojawić, jeżeli nie zaplanujemy treningów w odpowiedni sposób lub za bardzo zaszalejemy w ich trakcie.
Do tego należy również doliczyć możliwość powstawania przeciążeń w różnych odcinkach kręgosłupa. Siłą rzeczy na rowerach sportowych pozycja jest zazwyczaj zupełnie inna, niż w przypadku rowerów miejskich (które dla kręgosłupa są bardzo przyjazne), czy spotykanych w niektórych siłowniach rowerków poziomych, nieraz zalecanych przy rehabilitacji właśnie osobom z tego rodzaju problemami.
Ważną kwestią są również zwichnięcia i złamania – nadgarstka, okolic łokcia, obojczyka i stawu barkowego. Groźne są także wszelkiego rodzaju urazy głowy.
W przypadku jakichkolwiek kontuzji warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by nie pogłębić urazu. Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Koszt konsultacji z ortopedą w Warszawie to ok. 200 zł.
Jak chronić się przed urazami?
Jak zapobiegać kontuzjom spowodowanym jazdą rowerem? W przypadku otarć sprawa jest prosta – należy zadbać o nawodnienie, nosić dobrze dopasowaną odzież, która nie będzie ocierać i wygodne, sportowe obuwie.
Jeżeli chcemy uniknąć przeciążeń kręgosłupa, ważna jest odpowiednia rozgrzewka oraz regularne ćwiczenia uzupełniające, które będą wzmacniać inne mięśnie (choć rower kojarzy się głównie z siłą nóg, warto zadbać o wzmocnienie mięśni brzucha). Należy pamiętać również o odpowiedniej regulacji wysokości siodełka i kierownicy – źle ustawione mogą skutkować przeciążeniami kolan i kręgosłupa.
Zwichnięcia i złamania nie zawsze zależą od nas, dlatego oprócz uważności i skupienia w czasie jazdy, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie ochronne – kask (obowiązkowo – nawet, jeżeli go nie lubimy, to może ochronić życie!), a w przypadku jazdy po bardzo trudnym terenie, na przykład górskim - również ochraniacze na łokcie i kolana.