Wkręty ciesielskie do drewna – definicja
Wkręty stolarskie to grupa produktów, która służy do łączenia elementów drewnianych i drewnopodobnych. Stanowią nieocenioną pomoc w pracy stolarza, cieśli, czy budowlańca. Każdy wkręt do drewna zbudowany jest z trzonu i łba. W zależności od zastosowania łeb ma różne kształty, np. walcowaty soczewkowy, kulisty, owalny, walcowaty płaski, stożkowaty płaski i stożkowaty soczewkowy. Ponadto produkty wyróżnia stosunkowo głęboki gwint i wysoki skok. Przedmioty są cieńsze od wkrętów do metalu, ale mają od nich dłuższą powierzchnię wkręcania. Taka budowa pomaga w łączeniu miękkich i grubych materiałów.
Wkręty do drewna ciesielskie produkowane są z różnych tworzyw. Najczęściej można spotkać przedmioty wykonane ze zwykłej stali, rzadziej z ocynkowanej. Wymienione materiały mają prawie takie same właściwości. Jeśli chcesz wykorzystać wkręty stolarskie na zewnątrz – wówczas warto wybrać produkty fosforanowe, tj. zanurzone w roztworze fosforu cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego lub wykonane ze stali nierdzewnej. Przed użyciem jakichkolwiek akcesoriów należy wykonać test – niestety niektóre z nich mogą barwić jasne i podatne na zabrudzenia drewno.
Ze względu na zastosowanie wkręty do drewna dzieli się na kilka podtypów. Najczęściej wybierane są uniwersalne akcesoria o ostrym zakończeniu i stożkowym łbie. Natomiast w stolarstwie często używane są konfirmaty – wkręty stolarskie o szerokim rdzeniu z łbem wyposażonym w 6 wgłębień. Do wyboru są również eurowkręty, mające 3 różne odmiany, tj. łeb płaski, stożkowy i podsadzany.
Wkręty do drewna – zastosowanie
Każdy wkręt stolarki przystosowany jest do łączenia drewna i materiałów drewnopodobnych. Niemniej jednak dobrze sprawdzają się podczas montowania wieszaków i innych metalowych elementów do konstrukcji drewnianych. Można podzielić je na zwykłe i samowiercące. Warto wiedzieć, że wiele modeli wymaga wcześniejszego wywiercenia otworu w materiale. Ich przeciwieństwem są samowiercące wkręty ciesielskie do drewna. Mają zastosowanie w meblarstwie i budownictwie. Z ich pomocą łączy się drewniane elementy schodów, barierki, ramy i półki. W meblarstwie równie często wykorzystywane są eurowkręty – duża średnica gwintu zewnętrznego pomaga trwale zamontować okucia, prowadnice, czy zawiasy. W podobny sposób łączone są uchwyty, czy półki w szafie. Ogólnie wkręty ciesielskie mają szerokie zastosowanie, używa się ich do konstrukcji dachów, montażu elewacji, elementów wzmacniających całą konstrukcję budowlaną, łączenia konstrukcji szkieletowych, konstruowania drewnianych tarasów, altanek, czy balkonów.
Wkręty do drewna są proste w zastosowaniu – można je samodzielnie używać w domu do drobnych napraw domowych. Trwale łączą drewniane elementy w przypadku złamanego krzesła, popsutej półki, czy uszkodzonej ramy lustra.
Wkręt do drewna – jaki wybrać?
Na rynku dostępny jest szereg różnorodnych wkrętów ciesielskich. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, takich jak materiał, wymiary i rodzaj gwintu.
Przede wszystkim zastanów się, gdzie będą używane wkręty. Jeśli posłużą do wykonania domowych mebli, wówczas wystarczą produkty zrobione ze zwykłej lub ocynkowanej stali. W innym przypadku należy wybrać trwałe akcesoria, które będą odporne na negatywne działanie wilgoci i czynników atmosferycznych.
Bardzo ważny jest rozmiar, jaki ma wkręt stolarski, czyli jego długość i średnica. Produkt musi być dostosowany do wielkości łączonych części – im grubsze ścianki, tym dłuższe muszą być wkręty. Natomiast ich średnica odpowiada za prawidłowe łączenie materiałów – im lżejsze elementy, tym średnica może być mniejsza.
Każdy wkręt ciesielski ma inny gwinty. Modele powinny być dobrane do rodzaju tworzywa, jego twardości, konstrukcji elementu i wymaganej estetyki. Na rynku dostępne są gwinty całkowite, częściowe i samowiercące.
Warto wiedzieć, że wkręty ciesielskie to materiały łatwe w użyciu, które można stosować samodzielnie. Przed ich użyciem, należy się upewnić, że wszystko zostało przygotowane, tj. wkrętarka, wkręty i wiertło. Następnie trzeba wybrać odpowiedni wkręt, który odpowiada potrzebom konstrukcyjnym danego projektu. W kolejnym kroku wybierz punkty, gdzie będą umieszczone wkręty, zaznacz je za pomocą markera i zamontuj akcesoria. Warto robić to z odpowiednią siłą i precyzją. Wkręty nie mogą być zbyt mocno dociskane, ponieważ mogą osłabić mocowane elementy.
Wkręty do drewna to niezwykle uniwersalne akcesoria. Stosuje się je w budownictwie, stolarstwie i domowych naprawach. Szukasz specjalistycznych wkrętów? Wybierz jeden z dostępnych modeli od AlleStandard. Produkty wyróżniają się jakością wykonania, trwałością i znacznie skracają czas wykonywanych napraw. Jeśli potrzebujesz solidnych narzędzi dedykowanych przedsiębiorcom i klientom prywatnym – znajdziesz je w AlleStandard!