Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła? Przyczyny i objawy infekcji
Podejście do leczenia ostrego zapalenia gardła w dużym stopniu zależy od źródła zakażenia, dlatego warto umieć postawić prawidłowe rozpoznanie. Zacznijmy od tego, że stan zapalny gardła najczęściej wywołują wirusy, zwłaszcza adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, a także wirusy grypy i paragrypy. Dużo rzadziej występuje zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej, a jeśli już, to zazwyczaj wywołuje je paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A. Sporadycznie występuje zapalenie gardła grzybicze lub opryszczkowe [1].
Zapalenie gardła jest chorobą zaraźliwą. Zarazić się można drogą kropelkową lub przez kontakt ze śliną osoby chorej lub zakażonej [2].
Do objawów wirusowego zapalenia gardła zaliczyć można przede wszystkim katar (nieżyt nosa) i kaszel, biegunkę czy bóle mięśniowe. Przy infekcjach wirusowych czasami występuje też zapalenie spojówek. Z kolei najczęstszymi objawami ostrego zapalenia gardła o podłożu bakteryjnym są silny ból gardła i uczucie przeszkody w gardle, nalot na migdałkach i obrzęk, gorączka powyżej 38°C, nudności, wymioty oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych [1,2].
Wirusowe czy ropne zapalenie gardła u dzieci, podobnie zresztą i u dorosłych, zwykle trwa nie dłużej niż 3-7 dni [3].
Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?
Zapalenie gardła wymaga leczenia, które zależy od przyczyny choroby. Na zapalenie gardła o podłożu wirusowym stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, natomiast leczenie bakteryjnych stanów zapalnych błony śluzowej gardła obejmuje podanie antybiotyków. Ponadto stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe [1,2].
Warto w tym miejscu wspomnieć, że ostre i przewlekłe zapalenie gardła to dwie różne choroby, które leczy się nieco inaczej. Leczenie przewlekłego zapalenia gardła polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny, jak spowodowała tę dolegliwość [3].
Zapalenie gardła – domowe sposoby. Co najlepiej się sprawdzi?
W leczeniu infekcji gardła zastosowanie znajduje leczenie objawowe. Choremu zaleca się odpoczynek w domu, najlepiej w łóżku. Polecane metody leczenia zapalenia gardła to przede wszystkim [1,2]:
- Stosowanie tabletek do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł zastosować można Chlorchinaldin VP. To lek o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym, hamujący rozwój infekcji jamy ustnej i gardła4.
- Płukanie gardła wodą z solą, ziołową płukanką lub specjalnym płynem do płukania gardła z apteki, co zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji i przyspiesza proces leczenia.
- Robienie inhalacji izotonicznym roztworem soli lub z dodatkiem olejku eterycznego, ponieważ pomaga w upłynnianiu gęstego śluzu i usprawnia jego usuwanie z dróg oddechowych.
- Picie dużych ilości napojów, najlepiej wody. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne przy gorączce, kiedy ze względu na wzmożone pocenie łatwo może dojść do odwodnienia organizmu.
- Nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnego nawilżacza lub zwykłego mokrego ręcznika powieszonego na ciepłym kaloryferze. Zabieg ten łagodzi objawy infekcji i ułatwia oddychanie.
Kiedy zapalenie gardła warto skonsultować z lekarzem?
Wskazaniem do odbycia wizyty lekarskiej jest przede wszystkim brak efektów leczenia. Porady specjalisty warto zasięgnąć również wtedy, gdy podejrzewamy u siebie bakteryjne zapalenie gardła, ze względu na konieczność wdrożenia antybiotykoterapii. Wysoka gorączka, której nie da się zbić, oraz objawy ogólne utrzymujące się od kilku dni, które zamiast powoli ustępować, coraz bardziej się nasilają, również warto skonsultować z lekarzem. Do specjalisty tak naprawdę warto zgłosić się zawsze wtedy, gdy niepokoi nas stan naszego zdrowia i chcemy zasięgnąć fachowej opinii na temat sposobów leczenia choroby.
Bibliografia:
- Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.08.1)).
- Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 20208.11.)).
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 2022.08.11.)).
- ChPL Chlorchinaldin VP (dostęp: 2022.08.11.).