Co to jest toksyna botulinowa?
Zanim przedstawimy poniższe zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową, omówmy krótko, czy w ogóle jest substancja, którą powszechnie nazywamy botoksem? Mówiąc w skrócie, toksyna botulinowa, nazywana także jadem kiełbasianym, to egzotoksyna białkowa, nalężąca do neurotoksyn, która wytwarzana jest przez bezwzględnie beztlenowe bakterie (nazywane Clostridium botulinum).
Chociaż substancja ta podawana w dużych dawkach ma działanie silnie trujące dla organizmu człowieka, znalazła powszechne zastosowanie w medycynie estetycznej. Spośród ośmiu serotypów toksyny botulinowej (A-H) tylko neurotoksyna typu A jest stosowana w medycynie estetycznej.
Jak działa toksyna botulinowa? Generalnie rzecz ujmując, blokuje ona przekaz impulsu nerwowego z synapsy do mięśnia, co skutkuje tymczasowym porażeniem skurczu mięśnia. Rozluźnienie mięśnia prowadzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych.
Toksyna botulinowa – przykłady zastosowań
Dużą zaletą jadu kiełbasianego jest to, że można go stosować w różnych miejscach na ciele. Powszechne są zabiegi z wykorzystaniem botoksu w obrębie twarzy, ale wykonuje się je również na dłoniach czy stopach. Jakie są przykładowe zastosowania toksyny botulinowej? Poniżej skupiamy się na trzech zabiegach dotyczących okolic twarzy.
Usuwanie zmarszczek na czole
Botoks umożliwia usuwanie zmarszczek na czole. Poziome zmarszczki na czole często są wynikiem naturalnego starzenia się organizmu, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się znacznie wcześniej – już w młodym wieku. Pojawiają się one na przykład w wyniku intensywnie działającego mięśnia czołowego, odpowiedzialnego za unoszenie brwi. Wraz z biegiem czasu, zmarszczki i fałdy stają się coraz bardziej widoczne, co po prostu „postarza” twarz.
Więcej na temat wskazań i przeciwwskazań do zabiegu usuwania zmarszczek z wykorzystaniem toksyny botulinowej możesz znaleźć na stronie kliniki Fabskin: https://fabskin.pl/botox-usuwanie-poziomych-zmarszczek-na-czole/.
Zabieg bruksizmu
Innym zastosowaniem toksyny botulinowej jest zabieg bruksizmu, czyli nieświadomego, nawykowego zaciskania zębów i zgrzytania zębami. Leczenie bruksizmu botoksem polega na wstrzykiwaniu substancji w odpowiednie mięśnie, co zmniejsza siłę pracy mięśni policzkowych. W wyniku tego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nadreakcji, jednocześnie nie wpływając w żaden sposób na pracę innych mięśni.
Szczegóły na temat leczenia bruksizmu botoksem znajdziesz tutaj: https://fabskin.pl/zabiegi-bruksizm/.
Usuwanie lwiej zmarszczki
Z pomocą botoksu możliwe jest także usuwanie lwiej zmarszczki, czyli pionowej fałdy (lub kilku fałd) znajdujących się między powiekami przy marszczeniu czoła. Wraz z postępującym wiekiem, lwia zmarszczka staje się coraz większa, a tym samym, trudna do zignorowania. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w to miejsce powoduje zablokowanie przekazywania bodźców do mięśni z nerwów, co uniemożliwia marszczenie się skóry.
Jak na stronie https://fabskin.pl/botox-usuwanie-lwiej-zmarszczki/ przekonują specjaliści z kliniki medycy estetycznej Fabskin, toksyna botulinowa na usuwanie lwiej zmarszczki daje najlepsze efekty u osób, które nie mają jeszcze głęboko zarysowanych bruzd mimicznych.
Podsumowanie – botoks w medycynie estetycznej
Jak widać, botoks w medycynie estetycznej odgrywa nadal kluczową rolę. Jeżeli chcesz pozbyć się zmarszczek mimicznych lub walczysz z bruksizmem, zapoznaj się z usługami takich gabinetów medycyny estetycznej jak Fabskin w Warszawie.