Gryf olimpijski do ćwiczeń ze sztangą
Gryf to podstawowy element w każdej siłowni, dlatego musi być dobrej jakości. Niestety gryf wykonany ze słabej stali może być podatny na korozję, odkształcać się pod ciężarem talerzy, a nawet pęknąć. Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, należy wybrać gryf z wysokogatunkowej, galwanizowanej stali, który będzie przetestowany pod kątem bardzo dużego obciążenia (nawet 400 kg i więcej). Osoby, które chcą ćwiczyć na takim samym sprzęcie jak profesjonalni kulturyści, powinny wziąć pod uwagę gryf olimpijski. Taki gryf charakteryzuje się ustandaryzowanym wymiarami oraz praktycznymi rozwiązaniami, które zwiększają komfort ćwiczącego.
Gryf olimpijski męski zgodny z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów:
- waga: 20 kg
- długość: 2200 mm
- długość części chwytnej: 1310 mm
- średnica części chwytnej: 28 mm
- długość rękawów: 415 mm (bez kołnierzy)
- średnica rękawów: 50 mm
- część chwytna pokryta radełkowaniem dla lepszego chwytu
- swobodnie obracające się tuleje dla większego komfortu przy dynamicznych ćwiczeniach.
Krótki gryf do ćwiczeń z hantlami
Poza długim gryfem początkujący kulturysta powinien zaopatrzyć się w krótki gryf do hantli. To bardzo wszechstronny sprzęt, z którym można wykonywać różnorodne ćwiczenia na ręce, klatkę piersiową, barki, nogi, brzuch, a nawet pośladki. Można wprawdzie kupić hantle stałe, jednak zestaw składający się z krótkiego gryfu i talerzy jest bardziej praktyczny, ponieważ można dowolnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie. Wart uwagi jest szczególnie gryfik olimpijski o średnicy rękawa 50 mm, który można dopasować do każdego talerza olimpijskiego. W takim gryfie część chwytna pokryta jest radełkowaniem, dzięki czemu nie trzeba używać magnezji dla lepszego chwytu.
Obciążenie do sztangi i hantli
Solidne gryfy to dopiero połowa sukcesu - trzeba jeszcze dobrać odpowiednie talerze. Osoby, które zdecydowały się na gryfy olimpijskie, mają ułatwione zadanie, ponieważ do takich prętów pasuje standardowe obciążenie olimpijskie. Poza tym tego typu krążki wykonane są ze stali pokrytej gumą, dzięki czemu są cienkie (co ułatwia zwiększanie obciążenia na sztandze) i amortyzują uderzenia. Gumowane obciążenie sprawdza się zwłaszcza w domowej siłowni, gdzie trzeba uważać na podłogę. Dla ułatwienia można wybrać krążki kolorowe z wyraźnym oznaczeniem wagi. Oprócz talerzy o wadze 5-25 kilogramów warto zaopatrzyć się w obciążenie frakcyjne, które umożliwia precyzyjne wyregulowanie ciężaru sztangi.
Zaciski na gryf
Przy kompletowaniu sztangi nie wolno zapomnieć o zaciskach, które zapobiegają zsuwaniu się krążków z gryfu. Przy wyborze zacisków należy sugerować się wagą (powinna być jak najniższa), wytrzymałością materiału oraz wygodą użytkowania. Do wyboru są różne rodzaje mocowań: zaciski wkręcane na gryf, zaciski sprężynowe, zaciski śrubowe oraz zaciski z mechanizmem zatrzaskowym. Kupując zaciski, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na średnicę, która może wynosić 28 mm, 30 mm lub 50 mm. W przypadku sztangi olimpijskiej zaciski powinny mieć średnicę 50 mm.
Gotowy zestaw dla kulturystów
Zamiast oddzielnie kompletować sztangę i hantle, można zdecydować się na gotowy zestaw kulturystyczny zawierający talerze olimpijskie, gryf olimpijski prosty, zaciski i stojak na obciążenie.
Osobom początkującym wystarczy zestaw o łącznej wadze obciążenia 105 kg, który składa się z dużych talerzy o wadze 20 kg, 10 kg i 5 kg oraz talerzy frakcyjnych o wadze 2.5 kg, 2 kg, 1,5 kg, 1 kg i 0,5 kg. Dołączony do zestawu stojak na obciążenie ułatwi zachowanie porządku w siłowni i sięganie po odpowiednie krążki. W celu rozwijania kulturystycznej pasji można dokupić małe gryfy do ćwiczenia rozpiętek czy zakroków, a następnie ławkę, która umożliwi wyciskanie sztangi z pozycji leżącej.