Wieczór rozpoczął się edukacyjnie – krótką prelekcją na temat jednego z najbardziej znanych obrazów Brandta – „Czarniecki pod Koldyngą”. Goście mogli podziwiać to dzieło jedynie na ekranie, gdyż oryginał jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie.
W części artystycznej zaprezentowali się wybitni artyści – Katarzyna Suska (mezzosopran) i Michał Zagórski (przy fortepianie). „Romantyczny salon pana Brandta” to tytuł koncertu, który wprowadził publiczność w atmosferę towarzyskich spotkań tamtej epoki. W XIX-wiecznym dworze stale podejmowano gości, bawiono się i ucztowano. A obowiązkiem gospodarzy było zapewnienie gościom rozrywki. Śpiewano, więc i tańczono. Organizowano wieczory muzyczne, recytacje, przedstawienia teatralne. Podobnie działo się w salonie Brandta.
Program sobotniego koncertu wypełniły głównie polskie pieśni epoki romantyzmu. Melodie do tekstów Adama Mickiewicza, Bohdana Zaleskiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego skomponowali Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Michał Kleofas Ogiński.
W drugiej części wieczoru nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” przyznała tytuł „Mecenasa Roku 2013” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, Dyrektorowi Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wojciechowi Kwiatkowskiemu. Zasługą Pana Dyrektora jest pomoc w pozyskaniu dla instytucji dodatkowych środków na realizację dużych projektów wystawienniczych, dotacji celowych na inwestycje czy zakupy do kolekcji.
Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego, przyznano tym razem Piekarni Fogiel & Fogiel, a nagrodę odebrał właściciel Mariusz Fogiel. Firma od lat wspiera działalność CRP zarówno finansowo, jak i towarowo, wzbogacając swoimi wyrobami imprezy plenerowe i kameralne.
Uroczystość zakończył wykwintny bankiet w pałacowej jadalni oraz tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom, autorstwa Jana Świdzińskiego z Cukierni Wrzosów