Najdłużej walczyli przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. Jednak decyzją władz miasta PSP 8 zostanie przeniesiona do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13. Oto jak o tych zmianach mówią dyrektorzy tych szkół:
- Szkoła będzie zlikwidowana od 1 września 2012 r., jak na razie zajęcia
odbywają się normalnie do końca roku szkolnego. Rodzice mają teraz czas
na deklarowanie się, do jakiej szkoły pójdzie ich dziecko. 40
pracowników straci pracę w PSP 8, nadal trwają rozmowy ilu z nich
przejdzie do PSP 13. Inni zapewne będą szukać pracy gdzie indziej –
powiedziała nam Dorota Duchnik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
nr 8.
- Wspólnie z PSP 8 szykujemy się na te zmiany. Obecnie wiem, że do mojej szkoły przejdzie około 160 uczniów z likwidowanej "ósemki" - takie są deklaracje rodziców, które do mnie dotarły. Trwają również rozmowy z pracownikami - najprawdopodobniej przejdzie do nas ok. 13 osób, w większości nauczyciele, ale i pracownik obsługi. Pracownicy z likwidowanej szkoły mają u mnie pierwszeństwo przy zatrudnianiu. Nauczanie w przyszłym roku szkolnym będzie odbywało się w systemie dwuzmianowym, dotyczy to zwłaszcza klas młodszych. Przejmę również klasy terapeutyczne, których wcześniej nie miałem. Wszystkie dzieci, które są zapisane do mojej szkoły, traktuję już jako „swoje”, dlatego postaram się, aby było jak najlepiej. Pozostaje również sprawa majątku PSP 8, który częściowo będzie przejmować moja szkoła, ale tym zajmiemy się w okresie wakacyjnym – powiedział Tadeusz Ozimek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13.
Decyzją władz miasta zostanie również wygaszony Zespół Szkół Gimnazjalnych nr 9.
- W myśl uchwały Rady Miejskiej placówka będzie wygaszana do 2014 r., w tym roku nie będzie naboru do klas pierwszych. Oczywiście wiążą się z tym ograniczenia etatów nauczycieli. Oficjalnie wszystko dokładnie będzie wiadomo we wrześniu. Oczywiste jest to , że dalsze zmniejszanie liczby uczniów w szkole będzie wiązało się w przyszłości ze zwolnieniami pracowników. Uważam, że ta decyzja nie jest komfortowa dla wszystkich, a najbardziej zawiedzeni są nią uczniowie i ich rodzice – powiedział Mirosław Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych nr 9.
Zmiany będą również w Zespole Szkół Odzieżowych Stylizacji i Usług, który zostanie połączony Zespołem Szkół Zawodowych im. Jana Kilińskiego.
- Uchwałą Rady Miejskiej połączone szkoły od września będą nosić nazwę Zespół Szkół Mody Stylizacji i Usług. Pod taką właśnie nazwą figurujemy w elektronicznym systemie, gdzie prowadzony jest nabór do szkoły. Wszystkie klasy, które rozpoczęły u nas naukę będą ją kontynuowały w niezmienionym systemie. Ja jestem dyrektorem Zespołu Szkół Odzieżowych Stylizacji i Usług do sierpnia 2012 i mam obowiązek pozałatwiać wszystkie sprawy do tego czasu – powiedział Wojciech Bielski, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych Stylizacji i Usług.
KOMENTARZ
Jak widać, po burzy wokół reformy oświaty, decyzje już zapadły i szkoły powoli szykują się na zmiany. Otwarcie nikt nie powiedział nam, że główną konsekwencją reformy będą zwolnienia nauczycieli i pracowników szkół, co przy tak wysokim bezrobociu w naszym mieście jest dość niepokojące.