W poniedziałek, 9 stycznia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego Zbigniew Łukasik podpisali w tej sprawie dokumenty. Jak przypomniał Łukasik, uczelnia starała się o uruchomienie nowego kierunku od 2014 roku. - Po drodze dbaliśmy o to, by opinia o uniwersytecie była przekonująca. Najpierw dostaliśmy zgodę Komisji Akredytacyjnej, a następnie ministra zdrowia. Na tę drugą czekaliśmy kilka miesięcy. To nie tylko ważne dla uniwersytetu, ale też dla całego środowiska radomskiego – powiedział rektor uczelni.
Nabór na jednolite studia lekarskie na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistystycznym w Radomiu rozpocznie się w lipcu. - To jest moment historyczny dla uczelni. Kierunek lekarski jest perłą każdego uniwersytetu. Nie wszystkie uczelnie mogą się nim poszczycić. Radom dołączył do tej elitarnej grupy – powiedział minister Jarosław Gowin. Podkreślił potrzebę kształcenia lekarzy w Polsce. Tym bardziej, że kraj boryka się z exodusem służby medycznej.
Gowin przypomniał, że w ostatnich latach sytuacja finansowa radomskiej uczelni znacznie się poprawiła, ale i tak potrzebne będą ogromne nakłady finansowe na prawidłowe funkcjonowanie kierunku lekarskiego. - Deklaruję ze strony obu ministerstw, zdrowia i nauki, że uczelnia takie wsparcie otrzyma, ale potrzebne będzie też zaangażowanie samorządu – zapowiedział minister nauki.
Rektor Łukasik stwierdził, że uczelnia jest w pełni przygotowana do prowadzenia kierunku lekarskiego. Na pierwszy rok jest już skompletowana prawie cała kadra, choć – jak mówił rektor – będzie prowadzony dodatkowy nabór, ponieważ współpracą są zainteresowani też zagraniczni naukowcy.
Uruchomienie nowego kierunku wpłynie na sposób rekrutacji studentów. - Mamy kryteria, których musimy się trzymać. Ograniczymy nabór na kierunki masowe, a zwiększymy na te perspektywiczne. Będą też potrzebne pieniądze na rozwój laboratorium; chcemy poszerzyć działalność o diagnostykę obrazową – powiedział rektor Łukasik. - Ćwiczenia będą prowadzone w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym i Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Miejski szpital na pewno będzie pomocny, ponieważ przyszli lekarze muszą być kształceni na wszystkich oddziałach. Nasi studenci już teraz w szpitalu przy ul. Tochtermana mają zajęcia z rehabilitacji i fizjoterapii – przypomniał rektor.
Jak zapewnił Tomasz Skura, dyrektor WSS, w ciągu roku wszystkie szpitalne oddziały będą miały personel naukowo-dydaktyczny. Obecnie oddziały kliniczne mają kardiochirurgia i hematologia.
Jak zdradził minister Gowin, za utworzeniem kierunku medycznego w Radomiu lobbowali m.in. marszałek Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan i posłowie Anna Kwiecień, Marek Suski i Andrzej Kosztowniak.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.