We wtorek (2 kwietnia) w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka. - To nowatorski pomysł na tle innych samorządów w Polsce. W ubiegłym roku odbyły się już konsultacje społeczne w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo ważna idea, aby zaangażować mieszkańców miasta do tworzenia budżetu miasta. Sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie mają najpilniejsze potrzeby – mówił prezydent.
Od 2 kwietnia do 17 maja – składanie wniosków
Od dzisiaj mieszkańcy mogą zgłaszać projekty zadań do budżetu miasta na 2014 rok. Wniosek może zgłosić każdy. - Nie muszą to być osoby pełnoletnie, nawet 12-latek może zgłosić swój pomysł – mówi Andrzej Kosztowniak.
- Ważne, aby nie był on anonimowy, musi to być osoba, którą możemy zidentyfikować, z którą będziemy mogli się skontaktować – wyjaśnia Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w Radomiu.
Pomysły mieszkańców mogą być różnorodne, mogą dotyczyć zarówno przebudowy ulicy, nowych chodników, placów zabaw, zmiany organizacji ruchu innych potrzeb społecznych. Miasto zostało podzielone na pięć okręgów. Szósty stanowią inicjatywy ogólnomiejskie. Na realizację wnioskowanych przez obywateli inicjatyw, będzie po 500 tys. zł w każdym okręgu.
Wnioski można pobrać ze strony www Urzędu Miejskiego, a także osobiście w:
- Centrum Komunikacji Społecznej – Urząd Miejski pokój 104
- Biurze Obsługi Mieszkańca – Urząd Miejski, parter (wejście od ul. Kilińskiego)
- Biurze Rady Miejskiej – ul. Moniuszki 9
- Centrum Organizacji Pozarządowych – ul. Struga 1
Od 20 maja do 5 czerwca - weryfikacja
Złożone przez mieszkańców propozycje będą weryfikowane przez merytoryczne wydziały Urzędu Miejskiego. Te pozytywnie zweryfikowane zostaną przekazane do zespołu opiniującego, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej, komisji budżetowej, Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.
- Wszystkie wnioski trzeba będzie sprawdzić pod kątem prawnym, a także czy nie przekraczają kwoty, którą dysponujemy, czy nie kolidują np. z wymogami środowiskowymi, itp. Będziemy także sprawdzać, czy w planach na nadchodzący budżet sugestie mieszkańców nie są już przeznaczone do realizacji – wyjaśnia Andrzej Kosztowniak.
Zespół opiniujący dokona ostatecznego podziału zgłoszonych projektów pod kątem zakwalifikowania ich do kategorii projektów lokalnych (okręgowych), bądź kategorii projektów o charakterze ogólnomiejskim i opracuje ich ostateczne listy, podlegające głosowaniu.
7 czerwca – do publicznej wiadomości zostaną podane listy projektów poddanych pod głosowanie
Od 10 czerwca do 30 sierpnia - głosowanie
Mieszkańcy w drodze głosowania i oceny projektów w skali od 0 do 5 wybiorą te, które ostatecznie zostaną zrealizowane. Głosować będzie można za pośrednictwem internetu lub przez karty do głosowania w punktach, które zostaną podane do wiadomości publicznej. Realizowane będą te projekty, które uzyskają najwyższą liczbę punktów.
30 września – przedstawiony zostanie oficjalny wynik głosowania mieszkańców projektów, które ujęte zostaną w budżecie miasta na 2014 rok.
- Po konsultacjach społecznych, które odbyły się w minionym roku, udało nam się już teraz spełnić najbardziej pilne, zgłoszone przez mieszkańców potrzeby. Inne będą realizowane wkrótce lub ujęte w przyszłorocznym budżecie. Chodzi między innymi o chodniki i zabudowę w okolicy ulicy Czystej, rewitalizację Leśniczówki i Starego Ogrodu, monitoring na osiedlu Ustronie, odmalowanie sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 3 i wiele innych kwestii, które mogliśmy zrealizować od ręki. Chcę serdecznie zaprosić mieszkańców do udziału w tym projekcie, dlatego wkrótce odbędą się spotkania z mieszkańcami Radomia – wyjaśnia Andrzej Kosztowniak.