Dla nich to miejsca pracy. Jedni się cieszą i popierają, drudzy ganią i uważają to za śmietnik. Wiceprezydent mówi: "Radom to nie jest jedna wielka kuweta!"
- Domagamy się zaprzestania pobierania tak wysokich opłat i anulowania już pobranych. Chcemy pracować, zarabiać i płacić podatki – mówią kupcy z ul. Czachowskiego i Nowogrodzkiej. Natomiast wiceprezydent Konrad Frysztak zachęca targujących do przejścia na legalne targowiska.
W poniedziałek, 7 marca odbyło się spotkanie z handlującymi na tzw. dzikich targowiskach. Od soboty kupcy protestują, domagając się legalizacji targowiska, zniesienia niesprawiedliwych i dyskryminujących opłat, a także anulowania już pobranych. Na spotkaniu z wiceprezydentem obecni byli nie tylko kupcy z nielegalnych targowisk, ale także właściciele targowisk, na które mogą przenieść się kupcy z ul. Czchowskiego, Nowogrodzkiej i Grzybowskiej. W sumie do dyspozycji kupców na legalnych targowiskach na terenie miasta wolnych jest ok. 150 miejsc. - Miasto proponuje od 100 do 150 małych stoisk, a potrzeby są znacznie większe – mówił Sławomir Panek jeden z kupców. - Proponowane lokalizacje nie zaspakajają naszych potrzeb w ilości i wielkości stoisk. Niektórzy mają stoiska po 40 metrów, a takich miejsc nigdzie nie ma.
Spotkanie rozpoczęło się od stanowiska kupców, które wygłosił w imieniu wszystkich handlujących Sławomir Panek. - Targowisko istnieje od lat. Za handel na tym terenie władze miasta pobierają opłaty, ale od lutego na postawie uchwały kwota wzrosła kilkakrotnie razy więcej nawet do 600 zł za dzień. Miasto wprowadzając taką uchwałę łamie przepisy prawa – mówił w swoim wystąpieniu kupiec, powołując się m.in na Konstytucję RP czy na zapisy zawarte w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów z 2007. - Domagam się zaprzestania pobierania tak wysokich opłat i anulowania już pobranych jako niezgodnych z zapisem ustawy o podatkach lokalnych. Ponadto chcę przywrócenia opłat placowych przed spornej uchwały – grzmiał kupiec.
- Podjęcie uchwały wyrzuca na bruk ponad 200 osób, którzy mają na utrzymaniu rodziny, płacą podatki ZUS i inne opłaty. Nie wolno likwidować tak wielu miejsc pracy – dodał.
Panek zarzucił władzom miasta, że te nie pozwoliły na wybudowanie sanitariatu, choć właściciel działki się o to starał. Zarzucił także, że inkasenci pobierający opłatę targową nie są znani z imienia i nazwiska, nie mają identyfikatorów co jest sprzeczne z zapisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przedstawiciele ZUK wraz ze strażą miejską przyznali, że inkasenci w czasie pobierania opłaty posiadali identyfikatory i na prośbę osób te legitymacje były do wglądu. - Powinna być też utworzona ewidencja sprzedawców na tym terenie, bez niej pobieranie opłat jest wątpliwie – mówił Sławomir Panek.
„Radom to nie kuweta”
Na zarzuty kupców odpowiedział wiceprezydent Konrad Frysztak. – Działki na ulicy Czachowskiego mają przeznaczenie na zabudowę mieszkaniową i nie ma możliwości, abyśmy zalegalizowali tam handel – tłumaczył wiceprezydent. – Naszym obowiązkiem jest dbanie o przestrzeń publiczną. Nikt nie chce zamykać państwu jakiejkolwiek działalności. Naszą intencją nie jest likwidacja jakiegokolwiek legalnego miejsca pracy. Ta uchwała radnym nie zostałaby przedłożona, gdyby nie było pewności, że na legalnie działających targowiskach nie było wystarczającej ilości miejsc.
Jak zaznaczył wiceprezydent, ani wojewoda mazowiecki ani Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała uwag co do zasadności uchwały o wysokości opłat, więc została ona podjęta zgodnie z prawem i żadne zapisy Konstytucji nie zostały naruszone.
Jak przyznał Sławomir Panek w ciągu jednego dnia udało się zebrać ponad 700 podpisów klientów i od okolicznych mieszkańców, którzy uważają, że targowisko powinno pozostać. Jednak na sali w USC zebrało się grono mieszkańców, którzy uznają sąsiedztwo z targowiskiem za uciążliwe (nam w sobotę udało się porozmawiać z ludźmi, którzy chcą tego targu - TUTAJ). – Chcemy natychmiastowej likwidacji tego targowiska. Zachowanie handlujących jest wstrząsające. Budzą nas krzyki, nieustannie gra jakaś muzyka. Kupcy parkują na chodnikach, nie ma jak przejść, a i uwagi nie można zwrócić. Nie mówiąc już o ubikacji pod chmurką. Nie życzymy sobie tego targowiska, nie kłamcie, że mieszkańcy są za wami. Domagacie się prawa a sami je łamiecie – bulwersował się Ryszard Wilczyński, mieszkaniec z ul. Czachowskiego.
Problem legalności
Henryk Dudek, Prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich i prezes spółki Feniks poruszył problem legalności prowadzenia działalności na targowiskach. Wprost zapytał kupców czy wszyscy płacą podatki i składki ZUS. Na co kupcy byli oburzeni. Jedna z handlujących przyznała, że prowadzi działalność od 6 lat i wszystko zgodnie z prawem i zapytała: „Czy u was wszyscy mają kasy fiskalne?” - Ja to nie wszyscy - dało się słyszeć odpowiedź od Dudka.
Dudek przyznał, że rozumie obawy kupców przed konkurencją i szarą strefą, a także wie o niestosownych zachowaniach jego handlujących w stosunku do kupców z ul. Czchowskiego. Zapowiedział, że na Śląskiej jest 50 wolnych miejsc i dla każdego, kto ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej to miejsce się znajdzie.
Czesław Magiera właściciel targowiska przy Okulickiego poinformował, że dysponują ok. 60 miejscami wolnymi. Natomiast Leszek Woźniak, prezes spółki RHM, zapowiedział, że dla ok. 40 osób znajdą się wolne stoiska o ile – W ostatnim tygodniu przyszło do nas 8 osób. Jesteśmy otwarci i zawsze jesteście mile widziani – mówił.
Mimo deklaracji zarówno ze strony miasta, jak i operatorów legalnych targowisk spotkanie zakończyło się brakiem porozumienia. - Nie udało się nam dojść do konsensusu, dlatego jutro jesteśmy w ambasadzie bułgarskiej w Warszawie. Wystosujemy także pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich a i jeszcze dziś napiszemy pismo do Strasburga – tak podsumował spotkanie Sławomir Panek. Na pytanie o deklaracje władz miasta, jak i operatorów innych targowisk o miejsca – kupiec odpowiada – Ratuje się dzisiaj upadające targowiska i to jest przedsięwzięcie?! Serce mnie boli na to, co oni wyprawiają.
Handlujący zapytany o zarzuty co do legalności prowadzonych przez niektórych kupców działalności przyznaje, że „jeżeli ktoś handluje nielegalnie czy nie ma wpisu do ewidencji to powinny się tym zająć odpowiednie podmioty administracyjne. Jestem za tym, żeby wprowadzili uchwałę, że ci co nie mają podmiotów gospodarczych powinni płacić więcej. Wtedy jest to racjonalna i uczciwa uchwała”.