Pomnik 72. Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego ma stanąć przy ulicy Malczewskiego, za dawną galerią Rogatka. W środę (20 kwietnia) wbito pierwszą łopatę, która ma symbolizować rozpoczęcie budowy. Jak przyznali inicjatorzy budowy pomnika, odsłonięcie monumentu zaplanowane jest na pierwszego września.
- Zginęła gdzieś pamięć o tym pułku. Naszą rolą było przywrócenie tej pamięci, o tym bohaterskim pułku, który zasłużył się zarówno w wojnie polsko-bolszewickiej, jak również w obronie ojczyzny w 1939 roku – mówił Andrzej Mędrzycki, należący do grupy inicjatorów budowy.
Po kilku miesięcznych wspólnych prac w zakresie budowy pomnika, wreszcie dziś rozpoczęto prace przy jego budowie. Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku została powołana grupa inicjatywna, która już po miesiącu wystąpiła do rady miejskiej o pozwolenie na budowę pomnika, która rada jednogłośnie przyjęła. Później grupa zdobywała pozwolenia, najpierw od prezydenta Radomia o prawo do dysponowania tym gruntem. Natomiast na początku tego roku do konserwatora zabytków o pozwolenie na usytuowanie w okolicy Rogatki pomnika oraz do wydziału architektury o pozwolenie na budowę. Pozytywną decyzję otrzymali w marcu. - W międzyczasie występowaliśmy do przedsiębiorców radomskich i mieszkańców z apelem o wsparcie naszej inicjatywy. Pierwszy pozytywny sygnał otrzymaliśmy od ROSA-BUD, która podjęła się wykonania prac ziemnych – wyjaśnia Jarosław Kowalik z grupy inicjatywnej. - Oczywiście wszystkie te firmy i osoby prywatne, które wesprą budowę pomnika będą ujęci w akcie elekcyjnym, który w postaci łuski zostanie wmurowany w fundament pomnika.
Jak przyznał Marian Tuszyński, członek zarządu firmy ROSA-BUD, firma zobowiązała się do wykonania fundamentów pod przyszły pomnik. - Zakres ewentualnych dalszych robót, będzie kwestią ustaleń bezpośrednio z inicjatorami budowy pomnika – tłumaczy Tuszyński.
Przypomnijmy także, że szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego, w marcu przyjęły imię 72. Pułku Piechoty. W placówce powstaje także Izba Pamięci o pułku. - Zwracam się do instytucji, a także osób prywatnych, jeśli mają jakieś pamiątki, dokumenty, które uznaliby, że mogą przekazać to serdecznie zapraszam do współpracy – zachęca Krzysztof Linowski, wicedyrektor ZDZ.
Wszelkie informacje na temat aktualnych działań budowy pomnika – TUTAJ. Wizualizację pomnika aktualnie opracowuje Wydział Sztuki radomskiego uniwersytetu.