Zagospodarowanie przestrzenne terenu na osiedlu XV-lecie opracowywane jest w ramach programu Life, czyli adaptacji przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych. W ramach inwestycji powstaną plac zabaw i wypoczynkowy, miejsca parkingowe, nowe trawniki i ścieżki z kostki brukowej. Będą także nowe nasadzenia drzew, kwiatów i krzewów. W propozycji zagospodarowania jest również pięć ogrodów deszczowych; to nasadzenia roślin w ziemi bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Środek terenu pozostanie do późniejszego zagospodarowania.
[gallery id=1946]
Więcej na temat planowanej inwestycji dowiemy się podczas zaplanowanego przez miasto na godz. 13 briefingu.
Przypomnijmy. W zeszłym roku miasto zaproponowało tu budowę pierwszego bloku z tanimi mieszkaniami na wynajem. W planach było postawienie czterokondygnacyjnego budynku z 96 mieszkaniami i budowa parkingu na ok. 130 miejsc. Obecnie projekt jest zawieszony ze względu na rządowy program „Mieszkanie plus”.
Planom miasta przeciwni byli lokatorzy okolicznych bloków, którzy zwracali uwagę na potrzebę stworzenia terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych w tym miejscu, a powstanie nowego budynku nazwali "grzybem". Pod apelem do władz miasta o wycofanie się z budowy bloku podpisało się 600 przedstawicieli rodzin mieszkających w okolicznych blokach. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Projekt Life „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej” zakłada gromadzenie nadmiaru wody w okresie wzmożonych opadów i wykorzystywanie jej w okresie suszy np. do podlewania miejskich skwerów czy trawników, a nie wyprowadzanie jej z miasta poprzez kanalizację.
Dzięki wykorzystaniu deszczówki, nowej zieleni w mieście, pogłębieniu istniejących zbiorników wodnych czy powstaniu nowych, zmniejszy się ryzyko podtopień i poprawi jakość powietrza.
Obecnie, także w ramach programu Life, na osiedlu Ustronie trwa pogłębianie oczka wodnego . wiąże się także z regulacją cieku wodnego, który tamtędy przepływa. Oczko wodne zostanie pogłębione, natomiast ciek wodny zostanie wyregulowany i zabezpieczony. Całkowity koszt prowadzonych prac ma wynieść 300 tys. zł. Cała inwestycja potrwa do czerwca przyszłego roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Partnerami miasta w projekcie „Life” są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.