Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Park Planty. Burzliwa dyskusja na sesji

Park Planty. Burzliwa dyskusja na sesji



Na wniosek radnego Roberta Fiszera (PiS) temat stanął na poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Radny poprosił również o udzielenie głosu przedstawicielowi wspólnoty mieszkaniowej „Nowe Planty”, która jest przeciwna nowej lokalizacji placów zabaw o nawierzchni poliuretanowej w części między ul. Kościuszki a Chałubińskiego i budowie m.in. boiska w części parku między ul. Broni a Kościuszki. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.


Zbiórka podpisów "za" i "przeciw"

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik przedstawił blisko 600 podpisów osób popierających inwestycję. Podpisy były zbierane podczas obowiązkowego zebrania dla rodziców w PSP nr 28. Przeciwnicy przynieśli natomiast blisko 500 podpisów popierających protest; Radna Magdalena Lasota (PO) pytała, dlaczego na liście podpisały się osoby, które mieszkają na innych osiedlach.

- Gdy nasz protest zaczął się organizować, miasto szybko ogłosiło przetarg. Protestujemy przeciw inwestycji, która finalnie zamieni park w teren rekreacyjno-sportowy – mówił Piotr Gradzik, przedstawiciel wspólnoty "Nowe Planty". - Naszym podstawowym postulatem jest zachowanie zieleni. Nie będziemy przeciw inwestycji, jeśli będzie miała rozsądny plan. Bulwersuje nas zastąpienie 1,5 tys. metrów powierzchni zielonej nawierzchnią sztuczną  i częścią z kostki brukowej. Zostaną wyprute korzenie pod sztuczną powierzchnię z zużytych opon. Oczekujemy od miasta podejścia ekologicznego i poszanowania dla środowiska.

Jak podkreślał przedstawiciel wspólnoty, park nie służy wyłącznie dzieciom i młodzieży, ale również osobom starszym, które pytają, co miasto ma im do zaproponowania w tej części Radomia. Gradzik oszacował, że dwa etapy inwestycji mogą wynieść ok. 1 mln zł. - Nie rozumiemy dlaczego nie można zrewitalizować dwóch istniejących placów. Zostałaby zachowana zieleń i byłaby duża oszczędność. Już wpłynęły oferty, teraz ciężko będzie to zatrzymać i racjonalnie przekształcić – mówił Gradzik.


Lokalizacja, drzewa i rozmiar inwestycji

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Prezydent Radosław Witkowski przypomniał, że spotykał się ze wspólnotą w sprawie inwestycji, której wówczas głównym argumentem przeciw było powstanie placu zabaw przy bloku, a nie ochrona drzew. - Część postulatów zrealizowaliśmy. Pan pyta, kto wpadł na pomysł takiej inwestycji, a ja się pytam, kto wpadł na pomysł, by wybudować blok w parku? - pytał Witkowski.

Dyrektor wydziału środowiska i rolnictwa w magistracie Grażyna Krugły, którą o zabranie głosu poprosił prezydent, podkreśliła walory przyrodnicze i pomnikowy charakter klonu srebrzystego, w pobliżu którego ma znaleźć się jeden z placów. - Podczas inwestycji trzeba zadbać, by nie uszkodzić korzeni drzewa, żeby nie zaczęło obumierać. Panie prezydencie, jeśli się da zamienić tę sztuczną nawierzchnię – bo jest szkodliwa – to jestem za -  mówiła Krugły.

Wiceprezydent Konrad Frysztak odpowiedzialny w mieście za inwestycje powiedział, że granica nawierzchni placu zabaw zostanie odsunięta od drzewa nie o 2,5 metra, ale o 5,5. - Poliuretan w XXI wieku nie jest niczym dziwnym. W Starym Ogrodzie i w Leśniczówce są place z taką właśnie nawierzchnią, która jest położona bliżej drzew niż przewiduje projekt na Plantach – wyjaśniał Frysztak.


Zalewane Planty

Przeciwnicy projektu uważają, że budowa tylu obiektów w parku przyczyni się do jeszcze większego zalewania terenu, ponieważ skrzyżowanie ul. Planty i Chałubińskiego jest najniżej położonym terenem na osiedlu. W trakcie ulew jest ono zalewane, bo spływa tu cała woda z parku. Stamtąd woda przedostaje się następnie do piwnic okolicznych bloków i domków jednorodzinnych. W kontrze Konrad Frysztak pytał: „ile powstało powierzchni nieprzepuszczalnej, kiedy powstał blok Nowe Planty?”. - Asfaltowa ścieżka w parku była konsultowana m.in. z Bractwem Rowerowym, które tego chciało. O tym wasz sąsiad, który teraz protestuje, zapomniał? - ironizował Frysztak.

Wiceprezydent zaznaczył, że wbrew powszechnej opinii, na Plantach następuje wymiana pokoleń a ilość (sic!) osób starszych się zmniejsza, ponieważ w miejsce dziadków wprowadzają się ich dzieci. Dodał, że miejska koncepcja ma zgodę konserwatora zabytków. Zaznaczył, że inna lokalizacja na nowe place wymusiłaby wycinkę 10 drzew. - Od dwóch lat tłumaczyłem, że profesjonalna rewitalizacja to projektowanie zieleni i stref odpoczynku dla młodszych i starszych jednocześnie. A tu jest najpierw zieleń, a potem organizuje się miejsca odpoczynku – mówił radny Marek Szary, przewodniczący klubu PiS w radzie miejskiej.


Radni nie chcieli, by miasto wycofało się z inwestycji

Przewodniczący Dariusz Wójcik zaproponował, by miasto wycofało się z inwestycji. Przedstawione stanowisko ostatecznie nie przeszło stosunkiem głosów 10 do 14. Zauważył, że na Plantach jest duże nasycenie placów zabaw i boisk. - Jeżeli jest tyle podpisów „za” i „przeciw”, to zróbcie referendum dla mieszkańców Plant; powiedzą czego chcą. Jeżeli ktoś uważa, że zostało złamane prawo w przypadku budowy bloku Nowe Planty, to niech zgłosi odpowiednim służbom. Przecież ktoś wydał decyzję na wycinkę drzew i budowę. Wyjaśnijmy sprawę, żeby nie insynuować – stwierdził Wójcik.

Dariusz Wójcik przytoczył badania naukowców o zachorowalności na raka wśród dzieci, które bawiły się przez lata na placach z nawierzchnią poliuretanową. - W Polsce zachłysnęliśmy się modą na nią wtedy, gdy Europa zaczęła już od tego odchodzić. W Radomiu też takie budowaliśmy. A jeśli chodzi o samo boisko, to nie wiem, po co ono w parku – zastanawiał się Wójcik.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Ktoś z sali powiedział, że powierzchnia poliuretanowa w trakcie upałów i mrozów paruje wydzielając przy tym trujące związki chemiczne.

Również radny Jakub Kowalski (PiS) zauważył, że wąski park nie jest dobrym miejscem na tę inwestycję. - W parku potrzebna jest cicha przestrzeń do odpoczynku, a przy tej inwestycji, takiej nie będzie. Nie wiem, dlaczego nie można zrewitalizować tego, co jest. Nie podobało mi się, że zostali tu zaatakowani deweloperzy. Dla mnie oczywiste jest to, że blok powstał w linii innych bloków wzdłuż parku, a nie w samym parku – mówił Kowalski.


Los inwestycji przesądzony

W obronie miejskiej inwestycji stanęła radna Małgorzata Zając (PO). - Na placu zabaw między blokami przy ul. Cichej dzieci ustawiają się w kolejce do huśtawek, a rodzice nie mają gdzie usiąść. Boisko też jest potrzebne, ponieważ spółdzielnie zabraniają grać między blokami – mówiła Zając.

Losy pierwszego etapu inwestycji są już przesądzone, place zabaw powstaną w nowej lokalizacji w części parku między ul. Kościuszki a Planty; 26 maja zostały otwarte oferty przetargowe.

Jak zapowiedział prezydent Radosław Witkowski, będzie objęta szczególnym nadzorem. Na osłodę mieszkańców prezydent dodał, że drugi etap inwestycji będzie z nimi konsultowany. - Obiecuję, że nie będzie przetargów przed konsultacjami – powiedział na zakończenie Radosław Witkowski.

Przypomnijmy. Miasto chce w dwóch środkowych segmentach parku Planty wybudować dwa przylegające do siebie place zabaw dla dzieci w różnym wieku, boisko do kosza, siłownię „pod chmurką” i teren do street workoutu.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy