Tym razem radomianie będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą Leszkowi Kołakowskiemu. 17 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się wernisaż mobilnej wystawy edukacyjnej w ZSO nr 6 Kilińskiego 25 - wstęp wolny. Inicjatorem mobilnych wystaw Honorowych Obywateli Radomia jest Wiceprezydent Ryszard Fałek.
Leszek Kołakowski urodził się 23 października 1927 r. w Radomiu, zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie. Jego ojciec, Jerzy Kołakowski (pisał pod pseudonimem Jerzy Karon), urodzony w Sankt Petersburgu – wnuk zesłańca z powstania styczniowego 1863 r. - był publicystą i teoretykiem spółdzielczości pracy; zginął z rąk Niemców w 1943 r. Matka, Lucyna, z domu Pietrusiewicz, była nauczycielką, zmarła w 1930 roku. Wuj filozofa, Wiktor Piertrusiewicz (1892-1976), był piłsudczykiem i komisarycznym Prezydentem Radomia (1930-1934). Kołakowski to nie tylko świetny historyk filozofii i filozof, ale także pisarz, autor sztuk teatralnych, bajek filozoficznych, opowieści biblijnych oraz wierszy i esejów. Ukoronowaniem jego filozoficznej drogi była Nagroda Biblioteki Kongresu USA im. Johna W. Klugego w 2003 roku. Nagroda ta uznawana jest w świecie za ,,humanistycznego Nobla”.
Kołakowski stanął w pierwszym szeregu reform i walki o wolność. Jego słynnego krytycznego manifestu Czym jest socjalizm? cenzura nie dopuściła do druku. Od tego momentu spotykały go represje: ingerencje cenzury, wstrzymywanie paszportu, zakazy druku, inwigilacja. Mimo tego wspierał represjonowanych w procesach politycznych, spotykał się z kardynałem Wyszyńskim i prof. Brzezińskim, bronił ,,Dziadów” i niezależności kultury polskiej w 1968 roku. Za to wszystko usunięto go z partii i zwolniono z pracy na UW, w efekcie zmuszony był wyjechać na Zachód. Zabiegały o Niego najbardziej prestiżowe uniwersytety świata. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wspierał NSZZ ,,Solidarność” jako zagraniczny przedstawiciel struktur wspierających niezależną kulturę i naukę w kraju.
Leszek Kołakowski otrzymał z rak Prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Pośmiertnie zaś - za walkę o demokrację a przeciw totalitaryzmowi w świecie - amerykańska organizacja National Endowment for Democracy przyznała mu medal Za służbę demokracji.
Po 1989 r. Leszek Kołakowski gościł w Radomiu kilka razy.
7 marca 1994 w Teatrze Powszechnym odbyła się wizyta związana z odebraniem przez Profesora tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Tytuł wręczał ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Fałek.
Wizyta Profesora z okazji uroczystych obchodów 80. urodzin w dniu 26.10.2007r. miała szczególnie doniosły charakter. Odbyła się sentymentalna podróż po mieście. Prezydent Andrzej Kosztowniak dokonał też uroczystego wręczenia medalu „Bene merenti civitas radomiensis”.
Główną, cykliczną imprezą, stanowiącą dowód pamięci o dokonaniach honorowego radomianina, jest Radomski Festiwal Filozofii „Okna”, od 2010 r. noszący imię profesora Leszka Kołakowskiego.