Bilans zysków
Poświęcając kilka godzin w tygodniu na trening nie tylko rozwijamy mięśnie, kształtujemy sylwetkę i tracimy zbędne kilogramy. Poprawia się kondycja i funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim wzmacniamy nasz system immunologiczny, czego efektem jest wzrost odporności. Poprawia się również praca układu krwionośnego – stabilizuje się ciśnienie, obniża poziom złego cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Dzięki idącej za tym także większej wydolności serca, polepsza się ukrwienie wszystkich organów wewnętrznych, a więc i zaopatrzenie całego organizmu w tlen i składniki odżywcze. Polepsza się też wydolność płuc, wzmacniają stawy i kości, a w przypadku tych drugich, poprawia się jeszcze ich gęstość, co pozwala na uniknięcie w starszym wieku osteoporozy. Jeśli decydujemy się na aktywność na powietrzu, możemy czerpać z tego dodatkowe korzyści - nasz organizm dodatkowo się dotlenia, wzrasta liczba nowych połączeń nerwowych w mózgu, przez co znacznie wzrasta koncentracja, zdolności logicznego myślenia, a co za tym idzie – efektywność nauki czy pracy.
Panie być może również zainteresuje fakt, że sport odmładza, gdyż spowalnia w organizmie procesy wytwarzania wolnych rodników. Ponadto powoduje lepsze napięcie mięśni i skóry, co korzystnie wpływa na całą sylwetkę. Samopoczucie poprawi się jednak nie tylko z powodu lepszego wyglądu – sport generalnie wyzwala energię do życia. Ćwicząc przyspieszamy wydzielanie endorfin, usuwamy natomiast hormony stresu takie jak adrenalina i kortyzol. Pisząc o hormonach, należy również wspomnieć o estrogenie – jego poziom też się obniża, co ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania np. na raka piersi.
Niektórzy mówią, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, lecz żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu. O ile w skrajnych wypadkach czasem interwencja lekarza będzie potrzebna, o tyle drugiej części zdania absolutnie nie można zakwestionować. Aktywność jest więc prawdziwym fundamentem zdrowia. Im młodsi będziemy, kiedy ją podejmiemy, tym lepiej będzie to rokować na przyszłość.
Wskaż sobie cel
Jeśli już motywacja do podjęcia aktywności jest wystarczająca, wiele osób zada sobie pewnie pytanie, jaki sport wybrać. Warto mieć wówczas na uwadze cel, jaki chcemy osiągnąć.
Ten, komu zależy na zgrabnej i szczupłej sylwetce powinien zainteresować się ćwiczeniami aerobowymi, takim jak bieganie, aerobik, pływanie, jazda na rowerze czy taniec. Przy większej nadwadze warto rozpocząć od aqua aerobiku, spacerów czy nordic walkingu, żeby nadto nie obciążać stawów.
Jeśli chcemy rozwinąć np. mięśnie pleców wybierzmy pływanie zwłaszcza kraulem, nordic walking, narciarstwo biegowe oraz piesze wędrówki.
Poprawie samopoczucia psychicznego sprzyjają z kolei sporty na świeżym powietrzu jak jogging, jazda na rowerze, rolkach, na nartach, a także pływanie. Powinny być to też sporty, w których nie musimy rywalizować.
Dla niektórych osób sport to też styl życia, okazja do spotkań z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, a nawet element budowania swojego wizerunku. Często wybierają one tenis, squash albo siłownię.
Wybierz aktywność dla siebie
Bez względu jednak na nasze chęci i powód podjęcia aktywności trzeba pamiętać, że każda dyscyplina sportowa ma swoje zasady, wymagania a także niestety ograniczenia. Przez to nie każdy rodzaj sportu jest odpowiedni dla każdego. Aby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę wszystkie dolegliwości zdrowotne, jakie nas dotyczą. W tym celu powinniśmy wykonać stosowne badania i sprawdzić na jaki rodzaj wysiłku możemy sobie pozwolić. Badania takie coraz częściej oferowane są w formie konkretnych pakietów, tak aby dać rzetelny obraz personalnych predyspozycji do treningu.
Przykładem jest pakiet pod wymowną nazwą „zdrowy sportowiec” oferowany przez wielkopolską lecznicę Certus. Oprócz wywiadu lekarskiego i badań internistycznych obejmuje on również konsultację kardiologiczną, EKG spoczynkowe i wysiłkowe, USG Echo serca, spirometrię, zdjęcie klatki piersiowej, badania krwi, ogólne badanie moczu, a nawet konsultację dietetyka z opracowaniem indywidualnej diety.
Będąc już w pełni zdeterminowanym, pewnym dyscypliny, w której się chcemy realizować i wiedząc, że mamy ku temu możliwości, bądźmy konsekwentni i uprawiajmy ją regularnie. Aktywność fizyczna dodatkowo w połączeniu z właściwą dietą jest jednym z najważniejszych determinantów sprawności, pogody ducha i zdrowia na długie lata życia.
www.wellness.fit.pl