Lekarze nie ustępują i będą wypisywać na receptach nazwy substancji, a nie leków. Poziom refundacji także nie będzie przez nich określany, a zawieszenie protestów zależy od tego czy powstanie jasny harmonogram wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących refundacji- mówi szef Porozumienia Zielonogórskiego lekarzy rodzinnych Jacek Krajewski.
Zmiany jakie są proponowane przez ministerstwo zdrowia zmierzają w dobrym kierunku lecz dopóki nie zostaną one potwierdzone na piśmie nie mam mowy o jakimkolwiek zaprzestaniu protestów- mówi Krajewski.
Z przedstawicielami czterech związków lekarskich spotkał się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Kilka godzin przed spotkaniem minister poinformował, że powstał projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów karania lekarzy. Projekt w trybie pilnym ma trafić na dzisiejsze posiedzenie rządu.
Projekt uwzględnia obawy lekarzy co do wypisywania recept, nowelizacja przyczyni się do uchylonia art. 48 par. 8 z ustawy refundacyjnej, który przewiduje, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zmuszony do zwrotu kwoty nienależnej refundacji razem z odsetkami.
Spotkanie ministra z lekarzami zakończyło się z ich strony oświadczeniem, że protestu "pieczątkowego" nie przerywają. Krzysztof Bukiel z OZZL zalecił lekarzom by nie wypisywali na receptach nazw handlowych, lecz nazwy substancji chemicznych. To przyczyni się do jeszcze większego utrudnienia pacjentowi realizacji leku.
,,Lekarze nie będą zobowiązani do wpisywania na recepcie poziomu refundacji leków znajdujących się na jednym poziomie refundacji”- oświadczył Bartosz Arłukowicz zapowiadając wprowadzenie nowego rozporządzenia. To przełoży się na fakt, że lekarze nadal będą mogli określać poziom refundacji jeśli chodzi o leki stosowane w chorobach przewlekłych, które obecnie mają kilka poziomów odpłatności zależnie od rodzaju choroby. Jak powiedział minister zdrowia dotyczy to ok. 180 leków.
Arłukowicz oświadczył również, że resort zdrowia zrobi wszystko by "w najbliższym czasie zostały wprowadzone rozwiązania prawne, które przyczynią się do tego, że aptekarze będą mogli wydawać refundowane leki na podstawie kodu choroby".
Źródło: Gazeta Wyborcza