Unowocześnienie lecznicy będzie możliwe do zrealizowania dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 4,5 mln zł oraz wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 7 mln zł. Trwa nabór oferentów, którzy wybudują instalację fotowoltaiczną i wiatrową wraz z systemem kogeneracyjnym. Jakie funkcje będą spełniały te urządzenia?
- Nasz szpital zostanie wyposażony w kogenerator - urządzenie wytwarzające prąd z gazu. Ten prąd w pełni wystarczy na zaspokojenie potrzeb lecznicy. Produktem ubocznym powstającym przy wytwarzaniu energii elektrycznej jest z kolei ciepło, które będziemy wykorzystywali do ogrzewania wody. Dzięki temu nasza kotłownia nie będzie musiała produkować tej wody. W przypadku szpitala jest to bardzo ważne rozwiązanie, ponieważ prowadzimy jedną z największych lecznic na Mazowszu, zatem zużycie ciepła oraz wody jest bardzo duże - wyjaśnił Krzysztof Zając, Dyrektor d/s techniczno - eksploatacyjnych WSS na Józefowie.
Dyrektor zapowiada, że dzięki pozyskiwaniu energii elektrycznej, szpital stanie się samowystarczalny. Mało tego, jeżeli okaże się, że lecznica ma nadwyżki energii, to będzie ona sprzedawana do rejonu energetycznego. Natomiast nadwyżka ciepła będzie wykorzystywana do klimatyzacji szpitala.
- Zamontujemy również baterie woltaiczne, które będą wspomagały ciepłą wodę oraz inne urządzenia związane z energią. Z kolei elektrownia wiatrowa będzie produkowała energię potrzebną do zewnętrznego oświetlenia szpitala - dodał.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny może liczyć na wsparcie finansowe, ponieważ w ubiegłym roku startował w konkursie organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych. Warunkiem uczestnictwa było to, aby działalność związana z pozyskiwaniem energii obejmowała jak najszersze spectrum. Zatem aby zwiększyć swoje szanse, lecznica wpisała w projekt wspomniane baterie fotowoltaiczne oraz wiatrak.
Ich wdrażanie ma przyczynić się to do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do 1990 roku. Planowane jest także zmniejszenie zużycia energii o taką samą wartość procentową w porównaniu z prognozami dla Unii Europejskiej na 2020 rok oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 20 % całkowitego zużycia energii dla UE.