Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić gdy zdecydujemy się na realizację naszego postanowienia, jest dokładna analiza tego co chcemy zmienić. Zastanówmy się, ile to dla nas znaczy.
Jeśli nasze wyzwanie nie jest podejmowane po raz pierwszy, przeanalizujmy dlaczego w poprzednich latach nie udało się wytrwać do końca.
Częstym błędem noworocznych postanowień jest wytyczenie celu przewyższającego nasze możliwości. Gdy okazuje się, że nie jesteśmy w stanie szybko tego osiągnąć po prostu rezygnujemy. Warto więc przyjąć metodę małych kroków. I tak na przykład: jeśli naszym marzeniem jest redukcja masy ciała o 10 kilogramów, na początek postawmy sobie za cel pozbycie się 5 kilogramów.
Gdy dokładnie ustalimy, co chcemy osiągnąć warto wyznaczyć datę końcową naszego wyzwania. Będzie to większa motywacja do działania.
Nasze deklaracje noworoczne są różne. Dotyczą nas samych, naszego podejścia do różnych spraw czy naszych nawyków. Jednak najczęściej podejmowanym wyzwaniem jest zmiana stylu życia na lepsze, zdrowsze, czy walka ze zdędnymi kilogramami.
Zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie zdrowego stylu życia nie jest łatwe. Wiąże się to z rezygnacją z wielu towarzyszących nam do tej pory przyzwyczajeń. Aby lepiej znieść wprowadzone zmiany warto zaangażować całą rodzinę. W końcu zdrowe odżywianie to samo dobro, bez względu na wiek. Dobrym początkiem do zmiany stylu życia jest zastosowanie się do kilku ważnych zasad.
Woda, woda, dużo wody!
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
Aby zapewnić odpowiednie nawilżenie naszego organizmu należy wypijać minimum 2 litry dziennie. Pamiętajmy, że wypicie odpowiedniej ilości płynu pomaga usunąć toksyny z organizmu, a także sprawia, że odczuwamy sytość. Warto więc aby w przerwach między posiłkami sięgać po butelkę z wodą.
Jemy regularnie!
Wyznaczamy godziny, w których będziemy spożywać posiłki. Niech będzie to nasz codzinny rytuał, który będziemy powtarzać co 3 godziny. Ustalmy ilość naszych posiłków, pamiętając, że ich liczba w ciągu dnia powinna wynosić od 4 do 5. Ważne jest aby między posiłkami nie sięgać po przekąski. A jeśli już nie możemy wytrzymać wybierajmy te pozytywnie wpływające na zdrowie: świeże, suszone owoce czy orzechy.
Dobry błonnik!
Produkty bogate w błonnik muszą być nieodzownym elementem naszej diety. Pomagają usunąć zbędne produkty przemiany materii, wspomagają pracę przewodu pokarmowego oraz wypełniają żołądek dając nam uczucie sytości. Warto więc sięgać po ciemne pieczywo, kasze gruboziarniste, makarony pełnoziarniste czy brązowy ryż. Świetnym pomysłem na wysokobłonnikowe śniadanie jest owsianka z owocami czy jogurt naturalny z otrębami.
Odpowiedni tłuszcz!
Oleje roślinne powinny królować w naszej kuchni. W przeciwieństwie do tłuszczy zwierzęcych nie przyczyniają się do zwiększenia poziomu cholesterolu, a co za tym idzie chorób układu krążenia. Wręcz przeciwnie! Zawarte w tłuszczach roślinnych niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) chronią nasz organizm. Wzbogacajmy więc nasze potrawy stosując dziennie 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego.
Owocowo i warzywnie!
Owoce i warzywa to źródło młodości i witalności. Zawarte w nich witaminy i składniki mineralne pozytywnie wpływają na organizm. To źródło antyoksydantów i błonnika. Powinny więc na stałe zagościć w naszym jadłospisie. Świetną formą na urozmaicanie codzinnych posiłków są koktaje owocowo- warzywne. Taki zdrowy mix oczyszcza i wzmacnia nasz organizm, a przy okazji daje uczucie sytości.
Białe zło!
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
Zarówno sól jak i cukier wpływają negatynie na organizm. Powodują wzrost masy ciała, a także przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Spożycie obu składników powinniśmy zredukować do minimum, a najlepiej całkowicie wykluczyć z naszej diety. Smak potraw możemy wzbogacić stosując przyprawy, na przykład: czosnek, imbir, cynamon, goździki, curry, kurkumę czy zioła. Takie dodatki nie tylko podnoszą wartość organoleptyczną potraw, ale także wspomagają i pobudzają metabolizm. Gdy bez cukru i słodyczy nie możemy wytrwać warto zamiast tego sięgnąć po świeże i suszone owoce lub orzechy, które zaspokoją ochotę na słodki smak i pozytywnie wpłyną na nasz układ pokarmowy.
Używki? - Nie!
Zbyt częste spożycie alkoholu powoduje, że czujemy się "jak balon". Przyczyną tego jest nagromadzenie w organizmie nadmiernej ilości wody metabolicznej. Mocna kawa i herbata ma działanie zakwaszające, co powoduje wzdęcia czy bóle głowy. Oprócz złego wpływu na nasze zdrowie fizyczne powodują chwilową euforię, która uzależnia. Zdrową alternatywą jest zielona kawa, herbata, bekofeinowe napary zbożowe czy zioła.
Dobra pomoc dietetyka!
Podjąć wyzwanie jest łatwo. Problem pojawia się, gdy trzeba je zrealizować. Dla większej motywacji i wsparcia warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dietetyk nie tylko ustali odpowiednią dietę, ale także będzie ostoją w chwilach załamania czy rezygnacji. Podpowie co zrobić, aby nasza dieta nie była monotonna. Doradzi jakie produkty dodatkowe włączyć do naszego żywienia, aby wspomóc proces odchudzania.
Nie rezygnujmy z naszych marzeń i postanowień. Uwierzmy w swoje możliwości. Gdy dopadną nas chwile zwątpienia nie bójmy się szukać pomocy u specjalisty. Dietetyk sprawi, że podjęte przez nas wyzwanie będzie łatwiejsze, a postawiony cel zostanie w krótszym czasie osiągnięty.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.