Asortyment orzechów jest bardzo bogaty. Obecnie na rynku pojawiły się modne orzechy egzotyczne. Do tej grupy zaliczyć możemy między innymi orzechy nerkowca, makadamia, pekan czy orzechy brazylijskie. Ich wartość odżywcza jest bardzo zbliżona do składu naszych polskich orzechów włoskich czy laskowych. Znacząca różnica jest natomiast w cenie. Po co więc przepłacać, skoro możemy mieć te same wartości odżywcze po niższej cenie.
Zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe możemy kupić o każdej porze roku. Pamiętajmy, że najlepszym wyborem będa orzechy w łupinach. Skorupka pomaga w zachowaniu świeżości, chroni orzechy przed utratą wody oraz cennych składników odżywczych.
ORZECHY WŁOSKIE
Orzechy włoskie znane są od wieków. Co prawda pochodzą z Indii, ale w Polsce rosną średnio w co trzecim przydomowym ogrodzie. W wielu kulturach w celach leczniczych wykorzystywano nie tylko owoce, lecz także liście, łupiny czy korę.
Szczególne znaczenie w składzie orzechów włoskich ma duża zawartość wielonienasyconych kwasów. Ich dobroczynne działanie wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi oraz chroni przed wystąpieniem miażdżycy, zawału czy innych chorób układu krążenia.
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zawarte w orzechach wspomagają prawidłową pracę układu nerwowego. Dzięki temu przyczyniają się do większej sprawności intelektualnej oraz wysokiej kondycji naszego mózgu.
Orzechy włoskie to także bogate źródło antyoksydantów między innymi witaminy C i E, które działaja pozytywnie na naczynia krwionośne oraz chronią przed nowotworami. Wysoka zawartość garbników w liściach i zielonych łupinach orzechów włoskich może zostać wykorzystana przy dolegliwościach żołądkowo- jelitowych. W tym celu można przygotować napary czy sporządzić nalewki.
ORZECHY LASKOWE
Kolejne pełnowartościowe orzechy to owoce leszczyny czyli orzechy laskowe. Podobnie jak włoskie zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak na uwagę zasługują znajdujące się w dużej ilości mikro- i makroelementy.
Zawarty w orzeszkach potas reguluje ciśnienie krwi i pomaga usunąć nadmiar wody metabolicznej zgromadzonej w organizmie. Wspomaga w ten sposób proces odchudzania. Wapń to główny składnik kości i zębów. Jego spożycie jest więc szczególnie istotne w żywieniu dzieci i osób starszych. W dużej ilości w składzie orzechów laskowych możemy znaleźć również magnez. Jego zadaniem jest wspomagać nasz układ nerwowy oraz chronić nas przed stresem. Inne pierwiastki, które dostarczamy do organizmu spożywając orzechy laskowe to między innymi żelazo, cynk i mangan.
Opisując zdrowotne właściwości owoców leszczyny należy wspomnieć o dużej zawartości witamin z grupy B. Działają one pozytywnie na układ nerwowy, a także na potencję i płodność.
Plusów ze spożycia orzechów, zarówno włoskich jak i laskowych, jest wiele. Stanowią świetne źródło niezbędnych składników odżywczych. Już garść orzechów zspokaja zapotrzebowanie organizmu na niektóre witaminy czy składniki mineralne.
Można je dodawać do dań mięsnych, sałatek, deserów czy spożywać bezposrednio jako przekąskę.
Nalezy pamiętać, że orzechy są niekiedy czynnikiem wywołującycm alergię. Jednak gdy nie istnieją przeciwwskazania do ich spożycia, sięgajmy przynajmniej kilka razy w tygodniu po te dobroczynne dla zdrowia bakalie.
Mgr Adela Markiewicz asystentka w Centrum Dietetycznym Naturhose w Radomiu przy ul. Niedziałkowskiego 19/21
Centrum Dietetyczne Naturhouse zaprasza
Radom:
ul. Niedziałkowskiego 19/21
tel. 731-100-215 i 48 360-65-84
i
ul. Chrobrego 42
tel. 668-669-114 i 48 360-40-48
oraz Kozienice, ul. Warszawska 51
tel. 505-401-915 i 48 334 45 45