Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Święta to nie czas na stres

Święta to nie czas na stres

Romantyczne filmy, kolorowe dekoracje, uśmiechnięte twarze w świątecznych reklamach… to wszystko sprawia, że nasza wizja świąt jest zbyt idealne. My też chcemy spędzić udane święta w rodzinnym gronie, bez kłótni i spięć, w atmosferze wzajemnego zrozumienia, w towarzystwie obładowanej prezentami choinki i uginającego się od potraw stołu, których przygotowanie było dla rodziny przyjemnością. Ale czy takie święta istnieją?

Zamiast tego mamy świąteczny stres i dużo rozczarowań. Jak sobie z tym poradzić, jak sprawić, by święta nie były tylko i wyłącznie czasem nerwów i rozczarowań?

Mieszkanie na wysoki połysk – aby na pewno?

Można powiedzieć, że przedświąteczne porządki to już niemalże tradycja. Po prostu musimy przewrócić do góry nogami mieszkanie, bo idą święta. Ale czy naprawdę okna wymagają umycia, nawet w najbardziej siarczysty mróz? Często wystarczy tylko przetrzeć kurz, wyczyścić łazienkę i umyć podłogę, żeby dom wyglądał jak z reklamowego prospektu. Podziel obowiązki między wszystkich członków rodziny. To nieprawda, że mąż nadaje się tylko do trzepania dywanów i kupowania choinki, a ty musisz podołać całej reszcie. Nawet małe dzieci mogą wziąć udział w przedświątecznych porządkach, np. układając na półkach swoje zabawki i książeczki.

Święta i dzieci

Nie tylko dorośli odczuwają świąteczny stres. Dzieci również mogą być zestresowane sytuacją panującą w domu. Dzieci często w ferworze świątecznych przygotowań szukają dla siebie miejsca i często znajdują go akurat tam, gdzie my pracujemy. Pamiętajmy, by znaleźć maluchom jakieś zajęcie, by w trakcie przygotowań, gdy poziom naszego stresu sięga zenitu nie nakrzyczeć na nie. W ten sposób nie tylko sobie, ale również dzieciom popsujemy świąteczne humory i nastroje. By uniknąć takich sytuacji, zaangażuj swoje pociechy do pomocy – niewątpliwie Ty będziesz miała więcej czasu dla siebie, a dzieci będą miały poczucie, że są potrzebne.

Kontakty z rodziną – nastaw się pozytywnie

Radzenie sobie ze stresem wynosimy z naszego rodzinnego domu. Jeżeli nasza mama również stresowała się przed przyjściem gości, bardzo prawdopodobne jest, że w naszym przypadku będzie tak samo. Święta to czas miłości, a dla wielu uciążliwa konieczność rodzinnych spotkań. W tym roku zamiast od samego początku nastawiać się na nieudane rodzinne spotkanie – pomyśl o czymś przyjemnym! A przede wszystkim zadbaj o sobie. Trudno o dobry nastrój, gdy jesteś zmęczona i spocona. Przygotuj sobie wcześniej strój na Wigilię. Będziesz lepiej się czuła w eleganckiej sukience, niż w naprędce wyciągniętej z szafy starej bluzce.

Jeżeli pewne tematy rozmów zawsze kończą się w waszej rodzinie kłótnią (np. polityka czy podatki), starajcie się ich unikać. Spróbuj podsunąć nowy temat do dyskusji. Pamiętaj, że bezczynne siedzenie przy stole sprzyja kłótniom. Spróbuj urozmaicić świąteczne dni - może wybierzecie się wspólnie na rodzinny spacer? Warto też mieć pod ręką ciekawą grę planszową. Kto powiedział, że w Boże Narodzenie trzeba cały dzień ślęczeć przy suto zastawionym stole? Zamiast tego można zagrać w scrabble!

Nastwa się pozytywnie, wówczas twoje święta będą o wiele bardziej przyjemne. Zadbasz też o swoje zdrowie psychiczne. Kto wie, może twoja rodzina też będzie ci wdzięczna za takie nastawienie.


Prezenty – jak obdarować, by uszczęśliwić

W Bożym Narodzeniu najważniejsze jest, by cieszyć się z magii świąt, kontaktów i spotkań rodzinnych. Święta to nie czas, w którym najważniejszym punktem muszą być prezenty. Jeżeli spędzacie święta w dużym gronie, umówcie się, że kupujcie prezenty tylko dla dzieci lub ustalcie limit wydatków na prezenty. To uchroni cię przed zrujnowniem domowego budżetu i przed kwaśną miną kuzynki, którą obdarowałaś ramką na zdjęcie, podczas gdy ona wręczyła ci szal z ręcznie malowanego jedwabiu.

Dania wigilijne - wcale nie muszą być stresujące

Nie zostawiaj przygotowania potraw na ostatnią chwilę. Rozłóż sobie pracę tak, abyś w Wigilię nie musiała siedzieć w kuchni.

Wcześniej możesz zrobić na przykład pierogi czy uszka do barszczu, a nawet bigos. Jeżeli spędzasz święta w licznym gronie, podziel przygotowanie potraw między członków rodziny. Babcia na pewno z przyjemnością upiecze makowiec, a ciocia zrobi karpia w galarecie. Wszystko pójdzie szybciej!

Ćwicz, aby złagodzić stres

Przedświąteczne przygotowania i same święta to czas, w którym zapominamy o aktywności fizycznej. Warto w ferworze przygotowań znaleźć choć 15 minut, by wykonać kilka prostych ćwiczeń. Położyć się na podłodze, zamknij oczy i skup się na oddechu. Zaczerpnij głęboko powietrza i zatrzymaj je w płucach przez 10 sekund, a następnie powoli wypuść. Proste prawda? Jeśli jesteś naładowana emocjami – idź na spacer, nawet 15 minut intensywnego spaceru uwolni endorfiny – hormony szczęścia. Proste ćwiczenia pomogą Ci się zrelaksować i nabrać energii, którą bez wątpienia możesz wykorzystać do dalszego działania.

Leniuchuj – w końcu ci się należy!

W święta nie musisz być perfekcyjną panią domu! Jeśli wszystko jest przygotowane – odpoczywaj, zasłużyłaś na to! Proś o wsparcie i nie krępuj się korzystać z pomocy – dzieci świetnie się zajmą gośćmi, a mąż znakomicie sprawdzi się jako cateringowe wsparcie. Tobie też należą się święta!

Pamiętaj, że Boże Narodzenie to nie wyszukane dekoracje, drogie prezenty czy wystawne przyjęcie z rozmachem. To tylko otoczka i tło tego, co najważniejsze! Nie daj się wpędzić w tę komercyjną pułapkę.

www.wellness.fit.pl 

Polecamy