W różnych ośrodkach badawczych prowadzone są badania nad wpływem Tai Chi na zdrowie człowieka. Warto przytoczyć rezultaty jednego z nich. W Instytucie Badawczym Medycyny Sportu w Pekinie przebadanych zostało 88 osób w wieku od 50 do 89 lat. 32 osoby uprawiały Tai Chi od wielu lat, pozostałe nie miały z nim żadnej styczności. Badania wykazały, że ćwiczący Tai Chi Chuan od wielu lat odznaczali się od pozostałych osób lepszą budową, sprawniej funkcjonującym układem krwionośnym i oddechowym oraz lepszą przemianą materii i budową kości.
Badania aktywności układu nerwowego w trakcie ćwiczenia Tai Chi wykazały bardzo korzystny wpływ na jego funkcjonowanie. Dzięki włączeniu do ćwiczeń świadomości i skierowaniu uwagi na przebieg i koordynację ruchów możliwe jest wewnętrzne wyciszenie, które sprzyja poprawie zdolności do koncentracji. Bezpośrednim i najbardziej widocznym efektem praktyki Tai Chi Chuan jest poprawa nastroju. Liczne badania udowodniły, że pogodny nastrój ma pozytywny wpływ na procesy fizjologiczne człowieka, takie jak wymiana gazowa, krążenie krwi i inne. Ćwiczenie Tai Chi Chuan może być więc pomocne w leczeniu depresji, stanów nerwicowych.
W Tai Chi Chuan proces oddychania skoordynowany z wykonywanymi ruchami odgrywa znaczącą rolę. Przyjętą techniką jest tak zwane oddychanie przeponowe (brzuszne). Postawa Tai Chi Chuan wymagająca rozluźnienia, świadome oddychanie i uspakajające ruchy zwiększają ruchomość klatki piersiowej i elastyczność tkanki płucnej. Długotrwałe ćwiczenie Tai Chi Chuan poprawia wentylację płuc i zwiększa ich pojemność, prowadząc do zmniejszenia częstotliwości oddechów.
U osób mających wieloletnią styczność z Tai Chi Chuan obserwuje się lepszą pracę serca, mniejszą skłonność do nadciśnienia i arteriosklerozy niż u osób, które nie miały z nim kontaktu. Ćwiczenia działają rozkurczająco na ścianki naczyń krwionośnych i łagodnie zmuszają mięśnie i stawy do pracy. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia krwi i przyśpieszeniem przepływu limfy.
Oddychanie przeponowe spełnia funkcję automasażu układu trawiennego, powodując mechaniczną stymulację narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Poprawia się ukrwienie i praca wątroby, nerek i nadnerczy. Dzięki uregulowaniu pracy centralnego i wegetatywnego układu nerwowego polepsza się perystaltyka (ruchomość) jelit, sekrecja (wydzielanie kwasów żołądkowych i pęcherzykowych) i resorpcja (zdolność wchłaniania błony śluzowej jelita cienkiego i grubego). Tai Chi Chuan może być pomocne w profilaktyce i leczeniu zaburzeń wchłaniania pokarmu ze światła jelita i zaparciom. Pozytywne oddziaływanie Tai Chi Chuan na układ nerwowy ma wpływ na poprawę przemiany materii. Już po kilku miesiącach ćwiczenia Tai Chi Chuan można zaobserwować obniżenie zawartości cholesterolu we krwi oraz normalizację stosunku globulin do ogólnej ilości białka, co ma duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu arteriosklerozy.
U osób ćwiczących długo Tai Chi Chuan rzadko dochodzi do takich zniekształceń kręgosłupa jak skolioza, lordoza bądź kyfoza lub do zaokrąglenia pleców spowodowanego wiekiem. Wynika to z zachowywania specyficznej postawy podczas ćwiczeń. To szczególne ustawienie kręgosłupa oraz sposób wykonywania ruchów oddziaływują pozytywnie na jego budowę i pracę. Specyficzne, łagodne i płynne ruchy Tai Chi Chuan wpływają na optymalne wytrenowanie stawów, otaczających je mięśni i wiązadeł. Przy umiarkowanym wysiłku angażowane są różne mięśnie w tak dużym stopniu, że pomimo upływu lat pozostają one silne, sprężyste i elastyczne lub też stają się takimi w miarę ćwiczenia. Na skutek wydajniejszej pracy układu trawiennego oraz lepszej przemiany materii poprawia się ukrwienie kości i zaopatrzenie ich w substancje odżywcze - wzrasta między innymi zawartość wapnia w kościach, co zapobiega osteoporozie.
Do ćwiczeń wystarczy zwykły strój sportowy (koszulka T-shirt i długie spodnie) oraz wygodne obuwie sportowe (bardzo dobre są tenisówki). Ćwiczyć może każdy bez względu na wiek. Nie są wymagane żadne, szczególne predyspozycje fizyczne. Bez względu na osobisty cel praktyki Tai Chi Chuan (relaks i zdrowie, samoobrona) sposób ćwiczenia jest właściwie taki sam. Jest on oparty na tradycyjnych, chińskich metodach. Intensywność ćwiczeń można dostosować do indywidualnych potrzeb.