W sobotę w XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Staszica odbyła się akcja pod hasłem ,,Rejestracja potencjalnych dawców w Radomiu. Przyłącz się do walki z białaczką.”. Udział w niej mogli wziąć wszyscy, którym nie jest obojętna krzywda drugiego człowieka.
Z dzisiejszej możliwości rejestracji skorzystało 20 osób. Zostali oni potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Wystarczyło tylko pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka i wypełnić formularz rejestracyjny, który jest jednocześnie deklaracją oddania szpiku kostnego w każdym momencie.
- Wszystko zaczęło się 5. marca, kiedy to zorganizowaliśmy akcję edukacyjną dla naszych uczniów, by mogli podjąć świadomą decyzję oddania szpiku. Następstwem tego spotkania była akcja 12 marca, w której to nasi uczniowie mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Zgłosiło się wtedy 18 osób. To dużo jak na polskie warunki – mówiła koordynatorka akcji Katarzyna Fryczkowska.
Akcja jest kontynuacją dwóch poprzednich, z tym że ta dzisiejsza jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Radomia.
– Dziś nasze drzwi były otwarte dla wszystkich chcących pomóc tym, dla których przeszczep szpiku jest jedyną szansą - powiedziała Katarzyna Fryczkowska.
Organizatorzy apelowali do wszystkich zgłaszających się do rejestracji, by bardzo poważnie zastanowili się nad tą decyzją, ponieważ jest ona ważna przez całe życie. – Potencjalny dawca szpiku widnieje w bazie Fundacji DKMS przez całe życie. Może tak się zdarzyć, że fundacja zgłosi się do potencjalnego dawcy dopiero po paru latach, kiedy znajdzie się biorca, a to nie jest takie łatwe. Jeśli dawca zrezygnuje, odbierze choremu nadzieję na powrót do zdrowia. Dlatego ważna edukacja naszego społeczeństwa - mówi Katarzyna Fryczkowska.
Akacja zakończyła się o 16.00. Organizatorzy są bardzo zadowoleni z jej przebiegu. - Oczywiście liczyliśmy na większa liczbę chętnych, niemniej jednak cieszymy się z tych 20–stu potencjalnych dawców. Niestety nadal istnieje problem niskiej świadomości ludzi odnośnie oddawania szpiku. Większość naszego społeczeństwa myśli, że szpik jest pobierany z kręgosłupa i jeśli lekarz źle wbije igłę, jest to równoznaczne z paraliżem. To nieprawda. Szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej, zatem nie ma powodu do obaw przed paraliżem – tłumaczy Katarzyna Fryczkowska.
By zostać dawcą szpiku, należy mieć ukończone 18 lat i nie przekraczać 55 roku zycia, być zdrowym, ważyć min. 50 kg.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować mogą to zrobić drogą elektroniczną - wystarczy, że klikniesz tutaj.
fot. Łukasz Stańczuk