W dniu święta kotów, o ich cechach, przyzwyczajeniach, a także wadach i zaletach opowiada Maryla Rybińska, prezes Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
- To piękne święto i dobrze przy tej okazji powiedzieć kilka słów o kotach wolno żyjących, ale także tych przebywających w schronisku dla zwierząt lub mających właścicieli. Koty mają prawo bezpiecznie żyć w miejscach swojego bytowania. Wyłapywanie ich, płoszenie i zakazy karmienia są kwalifikowane przez polskie prawo jako znęcanie się nad zwierzętami – wyjaśnia Maryla Rybińska.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to niezwykle towarzyskie zwierzęta.
- Potrafią się z nami komunikować. Ci, którzy kochają te zwierzęta, wiedzą o tym doskonale - wyjaśnia Maryla Rybińska. - Koty to wśród ssaków najdłużej śpiące zwierzęta; potrafią spać nawet 15 godzin na dobę. Mogą też biegać z ogromną prędkością, nawet do 50 km/h. Przebywanie z kotami, głaskanie ich łagodzi nasze stresy, a ich mruczenie działa uspokajająco. Wśród miłośników tych zwierząt znana jest również teoria, że kontakt z ukochanym kotem zwiększa uczucie komfortu i bezpieczeństwa, poprawia nasz nastrój i obniża poczucia lęku.
Osoby, które chciałyby mieć kota, mogą się zgłosić do radomskiego schroniska. Tam trafiają głównie zwierzęta po wypadku lub chore. Są już wyleczone, a także wysterylizowane i czekają na nowego właściciela.
Co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji o przygarnięciu kota?
- Powinna to być wspólna, przemyślana decyzja całej rodziny. Należy mieć świadomość, że koty żyją bardzo długo, nawet powyżej 20 lat. Na takie zwierzę nie powinny decydować się osoby cierpiące na astmę lub alergię, a także te, które często wyjeżdżają – powiedziała prezes Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Kot powinien mieć zapewniona stałą opiekę; należy pamiętać, że są to zwierzęta dość energiczne. Osoby, które lubią nienaganny porządek, mają w domu wiele bibelotów i kwiatów powinny wiedzieć, że kot też lubi z nich korzystać. Starannie należy przemyśleć także kwestię posiadania kota, jeżeli w domu są dzieci poniżej piątego roku życia.
Kotom wolno żyjącym potrzebna jest nasza pomoc. - Szczególnie zimą apelujemy do administratorów budynków, aby pozostawiali chociaż jedno okno do budynku uchylone, żeby zwierzętom łatwiej było przetrwać mrozy. Latem koty również potrzebują pomocy. Ci którzy dokarmiają koty, dobrze, aby pozostawiali miskę z wodą, zwłaszcza w czasie upałów. A ci, którzy tego nie robią, niech po prostu nie przeszkadzają miłośnikom zwierząt – wyjaśniła Maryla Rybińska.