Radomski uniwersytet oficjalnie może pochwalić się nowoczesnym Collegium Anatomicum, które przewiduje pełne możliwości kształcenia z zakresu anatomii czynnościowej, w oparciu o techniki obrazowania wysokich rozdzielczości i 3D. Anatomia czynnościowa to dziedzina nauki medycznej związana z fizjologią i działaniu poszczególnych narządów.
- Część laboratoryjna posiada zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. Prosektorium wyposażone jest także w chłodnię i mroźnię, która daje możliwość szkolenia medyków na ludzkich preparatach mrożonych, w tym przeprowadzania podyplomowych kursów chirurgicznych - mówi prof. dr hab. Sławomir Bukowski - rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Instytucja wraz z prosektorium jest jednym z najnowocześniejszych centrów naukowo-szkoleniowych dedykowanych szkoleniu lekarzy wszystkich specjalności, fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych zawodów medycznych i niemedycznych.
- Brak tej inwestycji był jedną z przeszkód w rozwoju kierunku lekarskiego. Kilka lat temu zapytałem poprzedniego rektora prof. Łukasika, jakie są najważniejsze cele uczelni - powiedział, że najważniejsze jest uzyskanie pozytywnej decyzji w kwestii budowy prosektorium jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki na kierunku lekarskim - mówi Adam Bielan, europoseł - uniwersytet starał się od wielu lat o tę decyzję, ale zdaniem rektora była ona blokowana przez nieprzychylnych urzędników w ministerstwie i przez pewną zmowę tych uczelni które dotąd miały monopol na kształcenie lekarzy w Polsce. To była bardzo ważna decyzja dla uniwersytetu i miasta. Wiemy, że kierunek lekarski jest perłą w koronie w kształceniu studentów i tylko najważniejsze miasta w Polsce, najsilniejsze ośrodki akademickie mają taki kierunek lekarski.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-collegium-anatomicum-zdjecia/77808
Przypomnijmy, że brak warunków do zajęć studentów medycyny z tzw. anatomii prawidłowej był jednym z głównych zarzutów Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kierunku UTH w Radomiu. M.in. dlatego w roku akademickim 2019/2020 ministerstwo nie przyznało uniwersytetowi limitu miejsc na pierwszym roku medycyny.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/bedzie-mozna-studiowac-medycyne-w-radomiu/74806
- Był taki moment, w którym na stole była decyzja zamknięcia kierunku lekarskiego, wtedy minister Czarnek powiedział: "Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby Polacy mieli godne warunki leczenia, ale do tego są potrzebni lekarze - a bez zwiększenia ilości uczelni, na których są kierunki lekarskie to się nie uda" - mówi Marek Suski, poseł PiS - Minister wstrzymał decyzję, dał nie tylko szansę na wypełnienie wymogów - jednym z nich było powstanie prosektorium - ale dał też na to pieniądze.
Wszystkie prace przy budowie Collegium Anatomicum kosztowały 11 mln zł, z czego 6 mln zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Znajduje się tam 40-osobowa sala wykładowa, sale sekcyjne, sala preparatyki fotografii trójwymiarowej, zaplecze magazynowe dla preparatów i odpadów.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/minister-edukacji-przekazal-6-mln-dla-uth/76653
Radomskie Collegium Anatomicum jest wyposażone w endoskopowe i mikroskopowe tory wizyjne z możliwością między innymi przekazywania obrazu na komputer określonego użytkownika. Daje to możliwości nowoczesnego kształcenia w miejscu jak i pełnowartościowej nauki zdalnej.