Jak już pisaliśmy, radni odrzucili projekt uchwały dotyczącej użyczenia na kolejne 10 lat nieruchomości zabudowanych przy ul. Sandomierskiej i ul. Gagarina, gdzie mieści się I Społeczne Liceum STO. Zarząd Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Radomiu będący organem prowadzącym szkoły: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO oraz II Społeczne Gimnazjum STO w Radomiu, zwrócił się z prośbą do prezydenta Radosława Witkowskiego o przedłużenie na następne 10 lat umowy użyczenia budynku przy ul. Sandomierskiej w kwietniu 2018. Do szkoły uczęszcza ok. 60 uczniów.
Jak przyznaje dyrektorka placówki, przez cały okres użyteczności szkoła dbała o budynek i wykonywała zlecane przez miasto remonty. - Dbamy o powierzony budynek i w miarę skromnych możliwości finansowych wykonaliśmy m.in. kompletną wymianę stolarki okiennej, remont dachu. Budujemy sieć światłowodową do szerokopasmowego Internetu, po uzyskaniu stosownych decyzji dokonaliśmy wycinki 15 starych drzew zagrażających bezpieczeństwu i wykonaliśmy nowe nasadzenia - przyznaje Ewa Grymuła, dyrektorka placówki.
http://www.cozadzien.pl/edukacja/aktualizacja-co-dalej-ze-spolecznym-liceum/54118
Decyzja radnych o odrzuceniu projektu uchwały jest dla szkoły niezrozumiała. Również w związku z publikacją w lokalnych mediach informacji szkoła przesłała oświadczenie.
Treść oświadczenia publikujemy w całości:
„I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego jest najstarszą w Radomiu szkołą niepubliczną. Budynek przy ulicy Sandomierskiej 20 użytkujemy od roku 1994 i przez cały ten okres dbamy o jego stan. Wykonujemy wszystkie, zlecone przez miasto prace remontowe, co potwierdzają cykliczne kontrole. Użyczenie budynku szkole jest praktyką stosowaną w Radomiu, a także dla szkół STO w kraju.
Jesteśmy jednostką non profit i nie prowadzimy działalności gospodarczej, co błędnie zostało wyartykułowane podczas posiedzenia Rady Miejskiej.
Krzywdzące dla naszych uczniów jest stwierdzenie, że jesteśmy szkołą „elitarną”, otwartą tylko na dzieci z domów zamożnych. Informujemy, że nasi uczniowie rekrutują się z bardzo różnych grup społecznych, w dużej mierze są to uczniowie, którzy w masowych klasach nie znajdują dla siebie miejsca. Są wśród nich uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, którzy wymagają dostosowań. Gwarantuje im to statutowe założenie szkoły, które pozwala na indywidualne traktowanie w klasach do 15 uczniów.
Aktualnie prowadzimy trzyklasowe liceum i ostatnią klasę gimnazjum. Podjęliśmy kroki zmierzające do przekształcenia szkoły w liceum czteroletnie (z klasami po gimnazjum i po klasie ósmej szkoły podstawowej).
Próba utrudnienia funkcjonowania liceum ogólnokształcącego w obliczu skumulowanych roczników, których nabór stanowi problem organizacyjny w całym kraju godzi, w naszej ocenie, w dobro uczniów i rodziców, dla których nasza szkoła stanowiłaby alternatywę. W kwietniu 2018 roku (kolejna 10 letnia umowa z gminą została zawarta w roku 2008) wystąpiliśmy o przedłużenie użyczenia do Prezydenta Miasta Radomia. Wydział Edukacji pozytywnie zaopiniował dalsze funkcjonowanie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO oraz II Społecznego Gimnazjum STO w przedmiotowych nieruchomościach.
Nasza szkoła zaakceptowana jest przez środowiska lokalne dzielnicy Ustronie. Ze względu na podejmowane działania cieszymy się wsparciem rodziców i instytucji środowiskowych”.