W poniedziałek, 8 czerwca (o ponad miesiąc później niż planowo) ponad 2500 uczniów z Radomia przystąpi do egzaminu dojrzałości. Tegoroczna matura – ze względu na stan epidemii- będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim zostanie ona przeprowadzona zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, MEN i Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak przyznaje wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, radomskie szkoły średnie są przygotowane są do przeprowadzenia egzaminów w reżimie sanitarnym. - Szkoły są zabezpieczone w środki ochrony i dezynfekujące. Placówki dostaną również silne wsparcie ze strony policji. W zakresie bezpieczeństwa wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Szkoły są przygotowane na przyjęcie maturzystów – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. - Mam nadzieję, że sytuacja związana z pandemią nie przeszkodzi maturzystom w osiągnięciu jak najlepszych wyników egzaminów - dodaje.
Uczniowie na teren szkoły muszą wchodzić w maseczkach, mogą je zdjąć w momencie, kiedy wejdą na salę i usiądą na swoim miejscu. Natomiast szkoła musi zapewnić środki do dezynfekcji. Przed wejściem na salę uczniowie będą musieli zdezynfekować ręce i przybory. Paczka z arkuszami maturalnymi również przed otwarciem musi zostać zdezynfekowana. Ponadto na terenie szkoły należy zachować odstęp 1,5 metra od drugiej osoby, a przed szkołą unikać gromadzenia się w większych grupach.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/egzaminy-w-czasie-epidemii/63932
- Uczniowie przede wszystkim muszą uzbroić się w cierpliwość. Z racji tego reżimu sanitarnego uczniowie muszą przyjść do szkoły wcześniej niż to było w poprzednich latach, dlatego, abyśmy mogli spokojnie każdego bezpiecznie wprowadzić na salę – przyznaje Norbert Sałuda, dyrektor III LO im. płk. D. Czachowskiego w Radomiu.
Na egzamin każdy zdający może korzystać wyłącznie z własnych przyborów, nie może ich pożyczać od kolegi. - Oczywiście w skrajnych przypadkach szkoła jest przygotowana, gdyby uczniowi wypisał się długopis, są awaryjne, ale oczywiście wszystkie te przybory będą dezynfekowane, tak aby zachować wszystkie środki ostrożności – dodaje Norbert Sałuda.
Środki ostrożności dotyczą również komisji egzaminacyjnej, nadzorującej przebieg egzaminu. Muszą oni również mieć zakryte usta i nos, a także mieć założone rękawiczki.
W związku z ogłoszonym stanem epidemii tegoroczne egzaminy zostały przesunięte o ponad miesiąc. 8 czerwca maturzyści zmierzą się z językiem polskim, 9 czerwca z matematyką, a 10 z językiem angielskim, w kolejnych dniach odbędą się matury z przedmiotów, którzy maturzyści wybrali, jako przedmioty dodatkowe. Egzaminy potrwają do 29 czerwca. Egzaminy, tak jak w ubiegłym roku będą przeprowadzone w dwóch formułach: nowej i starej. W tym roku nie odbędą się matury ustne, z wyjątkiem dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczne.
Ogłoszenie wyników matur nastąpi 11 sierpnia.