Mija pierwszy tydzień strajku nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Każdego dnia zespół monitorujący sytuację w oświacie zbiera dane ze szkół o ilości osób strajkujących i frekwencji uczniów. Liczba protestujących od pierwszego dnia strajku utrzymuje się na podobnym poziomie. W naszym mieście protestuje ponad 80 proc. nauczycieli.
http://www.cozadzien.pl/radom/czy-nauczyciele-dostana-wynagrodzenie-za-strajk/55394
Termin strajku nałożył się na przypadające w kwietniu egzaminy gimnazjalne. Jeszcze na dzień przed planowanymi testami pojawiły się informacje, że w niektórych placówkach mogą wystąpić problemy ze skompletowaniem zespołów nadzorujących. Do kuratorium oświaty w Warszawie zgłaszali się dyrektorzy, w tym także z Radomia, którzy sygnalizowali taki problem. Ale z informacji, które zespół monitorujący otrzymał od dyrektorów radomskich szkół wynika, że we wszystkich placówkach zostały skompletowane składy szkolnych zespołów egzaminacyjnych, mimo że strajk wciąż trwa. Egzaminy zostały przeprowadzone we wszystkich placówkach.
Piątek, 12 kwietnia był ostatnim dniem egzaminów gimnazjalnych. O ile egzamin humanistyczny czy matematyczno-przyrodniczy może odbyć się na sali gimnastycznej, o tyle egzamin z języka obcego pod względem technicznym jest trudny do przeprowadzenia na hali, ponieważ panuje tam zła akustyka.
Mimo zgłaszanych problemów, o składy zespołów nadzorujących, a także złej akustyki na sali gimnastycznej egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić. Przystąpiło do nich 1784 uczniów.
http://www.cozadzien.pl/edukacja/egzamin-gimnazjalny-bez-problemow/55312
Egzamin ósmoklasistów po raz pierwszy
W poniedziałek, 15 kwietnia po raz pierwszy w nowej formule zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą kolejno zdawali: język polski (15 kwietnia), matematykę (16 kwietnia) oraz język obcy (17 kwietnia).
Podobnie, jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego w zespołach nadzorujących egzamin ósmoklasisty mogą uczestniczyć osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi, które zgłosiły się do kuratoriów oświaty. Jak wynika z informacji MEN, obecnie w bazach kuratoriów znajduje się już ponad 10 tys. takich osób.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, a to oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu nie można nie zdać.
Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Do 2021 roku ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Natomiast od 2022 roku absolwent szkoły podstawowej przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu przez siebie ( tj.: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).
Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu. Egzamin jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni: pierwszego dnia – z języka polskiego, który trwa 120 minut, drugiego - z matematyki, który trwa 100 minut, natomiast trzeciego - z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.
Wyniki z egzaminów uczniowie poznają w dniu zakończenia szkoły. W Radomiu do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 1954 uczniów.