Branżowe Centra Umiejętności, to nowość w systemie oświaty. To nowa inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki w kształceniu zawodowym. Ogólnopolskie placówki integrujące edukację z biznesem mają przyczynić się do przygotowania i rozwoju kadr w 120 dziedzinach gospodarki, m.in. IT, motoryzacji i elektrotechnice. Zaangażowani w to są przedstawiciele branż, szkolnictwa zawodowego i szkolnictwa wyższego.
- Na Mazowszu powstaje najwięcej, bo 15 branżowych centrów umiejętności. Kwota jaką na to przeznaczyliśmy to 190 mln zł. Trwa jeszcze postępowanie w trzecim rozdaniu - ono zostało zamknięte na poziomie składania aplikacji - związane z trzema projektami na terenie województwa mazowieckiego - mówi Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji Narodowej - To m.in. architektura krajobrazu w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, ochrona środowiska i gospodarka odpadami w Warce i technika ortopedyczna w Warszawie.
To przełomowy rok dla szkolnictwa zawodowego – realizowane są inwestycje za ponad 1 mld 400 mln zł. Dotychczas zostało wyłonionych 85 projektów. Obecnie trwa trzecia edycja konkursu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/utworzenie-i-wsparcie-funkcjonowania-bcu-na-mazowszu-zdjecia/95335
- Po 89 roku nastąpiło pewne załamanie szkolnictwa zawodowego, wszyscy zaczęli się kształcić na uczelniach wyższych. Po pewnym czasie okazało się, że brakuje fachowców - mówi Marek Suski, poseł PiS - Dziś jest wielkie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, nie tylko inżynierów, ale techników i pracowników zawodowych w branży budowlanej, rolniczej i technicznej.
- Na Mazowszu od 2015 roku o 35 proc. wzrosło zainteresowanie szkolnictwem zawodowym. Od 107 tys. w 2015 r. do 145 tys. w 2023 r. - Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty - Na terenie naszego województwa powstaje 15 centrów, z czego 1/3 w regionie radomskim.
Branżowe Centrum Umiejętności to nowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach.
W Radomiu i regionie radomskim postawiono na automatykę przemysłową (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Radomiu), diagnostykę i naprawę pojazdów (technikum w Zespole Szkół nr 2 w Przysusze), prace wykończeniowe oraz ślusarstwo, mechanikę i obróbkę skrawaniem (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach).