Budynek będzie nie tylko większy, ale też nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny. Na sporządzenie koncepcji architektonicznej i niezbędnej dokumentacji samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 430 tys. zł. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-rozbudowa-szkoly-medycznej-zdjecia/79983
- To kolejny krok w rozwoju placówki - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Widzimy, jak rośnie liczba słuchaczy w tej szkole. Rośnie też zapotrzebowanie na różne zawody i widząc to, chcemy poprawić bazę materialną i uruchamiać nowe kierunki. Szkolnictwo zawodowe na poziomie powyżej średniego jest poszukiwane i musi nadążać za polską gospodarką. Ta szkoła ma więc szansę rozwoju.
Radomskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to szkoła z tradycjami, w której od 63 lat kształcą się słuchacze w zawodach medycznych i społecznych. Zgodnie z przygotowaną koncepcją nowy „Medyk” będzie posiadał najnowsze rozwiązania architektoniczne i technologiczne. - To ścisłe centrum miasta, które architektonicznie wzbogaci się o piękny, nowoczesny budynek. To będzie duma dla miasta. On się wpisze architektonicznie w przestrzeń powstającą w nowoczesnym mieście Radomiu - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Agnieszka Stolarczyk, dyrektorka CKZiU w Radomiu podkreśla, że proponowana modernizacja budynku zakłada uzyskanie 3 tys. 847 m² powierzchni użytkowej, co zwiększy obecną powierzchnię szkoły o dodatkowe 1 463 m².
- Projekt przebudowy to szansa na stworzenie idealnej szkoły połączonej z nowoczesnym wyposażeniem i wykorzystaniem nowoczesnych technologii - mówi Agnieszka Stolarczyk, dyrektorka CKZiU. - Architekci zwrócili uwagę, że istniejący od ponad 80 lat budynek ma charakterystyczne cechy architektoniczne, które można wykorzystać.
Koncepcja zakłada zastosowanie zielonych technologii, wykorzystanie żywej roślinności, zielonych ścian tworzących naturalne płuca budynku. Poza tym zielony dach będzie stanowił atrakcyjna przestrzeń dla rekreacji, inspirujących zajęć i integracji słuchaczy.
- Projekt architektoniczny tej rozbudowy to projekt wybiegającej w przyszłośc szkolnictwa. Nowoczesną szkołę charakteryzuje również odpowiednie wyposażenie pracowni i sal dydaktycznych, w których słuchacze mają dostęp do wszystkiego, czego potrzebują podczas zdobywania zawodu - mówi Agnieszka Stolarczyk, dyrektorka CKZiU. - Kształcenie musi odbywać się zgodnie z najwyższymi standardami wiedzy, w warunkach niemalże identycznych z naturalnymi.
W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie nowego skrzydła oraz generalny remont istniejącego już budynku szkoły. Projekt uwzględnia również budowę parkingu podziemnego. Budynek ma mieć pięć kondygnacji oraz nowoczesną aulę w formie łącznika. Obecnie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 321 słuchaczy uczy się na 10 kierunkach: m. in. technik elektroradiolog, asystentka stomatologiczna, opiekun medyczny, technik farmaceutyczny czy technik usług kosmetycznych. Prowadzone są również Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.