Pomysłodawcą wystawy jest Andrzej Krawczyk, nauczyciel muzyki w „Trójce”. Jak mówi, kiedyś zmieniał sprzęt muzyczny w domu na nowszy a dotychczasowego nie wyrzucił. I tak się zaczęło. Potem a to ktoś przyniósł radio lub adapter, a to ktoś chciał pozbyć się starych płyt. I tak rosły zbiory, a pan Andrzej dojrzewał do publicznej prezentacji. - Przez blisko 27 lat zebrała się ładna kolekcja radioodbiorników, magnetofonów i nawet dwa telewizory. Pojawił się Neptun z lat 80-tych - mówi Andrzej Krawczyk, nauczyciel PSP nr 3.
Na wystawie można obejrzeć prawie 80 eksponatów i dziesiątki płyt, czy pocztówek dźwiękowych. Nauczyciele PSP nr 3 podkreślają, że stare radia i telewizory cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Ale też eksponaty chętnie oglądają rodzice. - Staramy się przybliżyć historię rodzicom, dzieciom, wszystkim którzy mają ochotę spojrzeć na to, co kiedyś grało w naszych domach. Myślę, że to jest wspaniała lekcja przeszłości i widać, że jest duże zainteresowanie wśród młodego pokolenia przyznaje Michał Jagiełło, dyrektor PSP nr 3.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/w-psp-nr-3-trwa-wystawa-radioodbiornikow-z-minionego-wieku/54550
Andrzej Krawczyk uwielbia dawne sprzęty. Chętnie porównuje je do obecnych. I nie chodzi tu o jakość dźwięku. - To jest sprzęt, który jak sami uczniowie zauważyli, jest zupełnie inny od tych współczesnych. Mają piękne kolory, gabaryty, kształty. Te stare odbiorniki mają zupełnie inną duszę poprzez chociażby to oczko zielone, albo szybki na których były zapisane stolice państw europejskich, miasta polskie – mówi Andrzej Krawczyk, nauczyciel PSP nr 3.
Dawne rozwiązania techniczne zmuszały do słuchania muzyki głównie w domach. - Stary sprzęt uniemożliwiał wychodzenie z tą muzyką na zewnątrz. Słuchało się w domach, na prywatkach, a dzisiaj muzyka jest wszechobecna - dodaje Andrzej Krawczyk, nauczyciel PSP nr 3.
Na wystawie są też płyty analogowe. Głównie wydane przez polskie wytwórnie. Co ciekawe, wielu wykonawców mimo upływu lat wciąż cieszy się popularnością.