Po raz kolejny władze Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu podsumowały rok na konferencji prasowej. Podczas niej dowiedzieliśmy się, że instytucja była chętnie odwiedzana przez gości. - Prawie 45 tys. osób odwiedziło naszą instytucję w 2024 r. Przypomnę, że jest taki program "Kultura za złotówkę dla szkół. W jego ramach 112 szkół odwiedziło naszą instytucję, to prawie 20 tys. młodzieży. Drugi program to program wsparcia dla osób niepełnosprawnych - w jego ramach z naszych usług skorzystały ponad cztery tysiące osób - wylicza Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.
Przyczyniły się do tego ciekawe wystawy, które w minionych miesiącach zorganizowała Elektrownia. To m.in. "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni", która powstała przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie czy "Sport Games", którą można było oglądać również podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/mcsw-elektrownia-konferencja-zdjecia/105875
W trakcie tego roku MCSW Elektrownia zakupiła sześć nowych dzieł. Każde z nich przygotował inny artysta: Mirosław Bałka, Rafał Jakubowicz, Jakub Ciężki, Tomasz Kulka, Paweł Matyszewski oraz Katarzyna Kukuła. Na ten cel wydano ponad 200 tys. zł - pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa mazowieckiego. - Są to artyści, którzy do tej pory nie byli reprezentowani w kolekcji Elektrowni. To bardzo ważne, bowiem dzięki temu lista nazwisk jest znacząco poszerzona. Nasza kolekcja jest niezwykle wysoko oceniana przez grono specjalistów nie tylko w Polsce, ale też i w Europie. To bardzo mnie cieszy, bo budowa kolekcji jest jednym z najważniejszych zadań, które buduje zarówno kapitał kulturowy instytucji, ale też znakomicie buduje prestiż, renomę, pozycję. To szalenie ważne - zaznacza Romuald Bochyński z MCSW Elektrownia.
W 2024 r. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej wykonało prace związane z zadaszeniem patio. - Daje nam to możliwość organizowania imprez bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. To dodatkowa okazja do prezentacji naszych zasobów czy też do zorganizowania koncertu w otwartej przestrzeni - informuje Wioletta Kotkowska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych w MCSW Elektrownia.
Cały czas trwają również przygotowania do rozbudowy Elektrowni. Wizualizacja jest już gotowa. Obejmuje nie tylko stworzenie dodatkowej przestrzeni wystawienniczej i magazynowej, ale także zagospodarowanie terenu wokół. Wyróżniającym się elementem ma być stalowa wieża jako zegar binarny. Powstanie tam m.in. warsztat, pomieszczenie techniczne, garaż, sale edukacyjne, biura i pracownia fotograficzna. Nowy kompleks będzie połączony z obecnym budynkiem Elektrowni specjalną kładką. Placówka zyska ponad 3700 metrów kwadratowych powierzchni. W najbliższych tygodniach powinna zostać wyłoniona firma, która wykonana projekt budowlany.
- Jak będziemy mieli wszystkie potrzebne dokumenty, będziemy składać wnioski do programów z Ministerstwa Kultury i Krajowego Planu Odbudowy o dofinansowanie naszej inwestycji. Mam nadzieję, że w 2025 r. ruszymy z rozbudową. Składamy też wnioski do Ministerstwa Kultury na renowację tego obiektu, w którym się znajdujemy. Chcielibyśmy wymienić oświetlenie na energooszczędne, bo to zmniejsza koszty utrzymania instytucji, mamy też pomysł na wykonanie paneli fotowoltaicznych na dachu naszej instytucji - tłumaczy Kotkowska.
Według planów, budowa mogłaby rozpocząć się już w 2025 r. Placówka ma też plan na stworzenie w Błędowie w powiecie grójeckim muzeum, które będzie poświęcone Wojciechowi Fangorowi. Elektrownia na przyszły rok zaplanowała 10 wystaw - wernisaż pierwszych dwóch zaplanowano na 17 stycznia. Dodatkowo władze MCSW przygotowują się do obchodów 20-lecia powstania, które przypadają na grudzień 2025 r.