Dwuletnia szkoła przygotowywała, jak sama nazwa wskazuje, do pracy w przedszkolach. W 1976 roku placówka przeniosła się do budynku dawnej bursy Związku Leśników przy ul. 1 Maja 68 (obecnie ul. 25 Czerwca), który opuściło Technikum Telekomunikacyjne. Przy okazji szkoła zmieniła nazwę – na Studium Nauczycielskie. Oprócz wychowania przedszkolnego słuchacze mogli zdobyć wiedzę z zakresu nauczania początkowego oraz wychowania plastycznego, technicznego i muzycznego.
W 1985 roku Studium Nauczycielskie zostało przeniesione do budynku przy ul. Powstańców Śląskich, w którym mieściła się już Szkoła Podstawowa nr 24. SN oprócz dziennych prowadziło też zajęcia zaoczne; miało filie m.in. w Kozienicach i Lipsku.
W 1992 roku na bazie Studium Nauczycielskiego władze miasta utworzyły VII Liceum Ogólnokształcące. Trzy lata później szkoła otrzymała imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W 2017 roku do VII LO włączono Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego przy ul. Warszawskiej 12. Dwa lata później „Baczyński” został przeniesiony z ul. Powstańców Śląskich do budynku po PG nr 5 przy ul. Warszawskiej.
„Krok w dobrą stronę” to nasze hasło! Konsekwentnie realizujemy „model dobrej lekcji”, dbamy o to, by uczeń wiedział, czego i po co się uczy. Kładziemy nacisk na przekazywanie pełnej informacji zwrotnej i wykorzystywanie metod aktywnych z uwzględnieniem różnych typów inteligencji” - czytamy na stronie VII LO. - „Dbamy o dobre zarządzanie czasem, dynamizowanie lekcji, niwelowanie postaw pasywnych uczniów, kształtowanie kompetencji kluczowych oraz stwarzanie przestrzeni do zadawania pytań. Dostosowujemy sposób uczenia do typu inteligencji, różnicujemy nauczanie wzrokowców, słuchowców i kinestetyków”.
Jak napisano na stronie liceum: „Pomagamy uczyć się przez zajęcia warsztatowe dotyczące technik zapamiętywania i higieny pracy oraz eksponowanie wiedzy na ekranach monitorów na szkolnych korytarzach i w różnych widocznych miejscach w szkole (np. na schodach)”. Szkoła jest w „wąskiej grupie szkół realizujących innowację pedagogiczną – „keep fit” – prowadzoną przez mgr Katarzynę Gac”. „Innowacja ta wzbogaci i poszerzy wiedzę uczniów na temat zdrowia oraz aktywnego funkcjonowania w życiu. Przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej, znajomości zasad zdrowego żywienia, walki z nadwagą i otyłością, czyli wiedzy, która jest fundamentalna we współczesnym świecie. Organizujemy lekcje otwarte, które opierają się na nauczaniu interdyscyplinarnym poprzez doświadczenie” - czytamy na stronie VII LO. - „Dbamy o formację patriotyczną i prospołeczną. Przygotowujemy wystawy tematyczne i happeningi historyczne. Jesteśmy organizatorami gry miejskiej „Na planszy miasta”. Uczestniczymy w licznych akcjach charytatywnych. Szczycimy się wysokim poziomem zebrań z rodzicami, które stwarzają okazję nie tylko do zdobycia informacji, ale również do nawiązania ścisłej współpracy”.
nika