Tradycyjnie festiwal rozpoczął się mszą świętą, po której barwny korowód przeszedł przy dźwiękach kapel ludowych na teren Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam w amfiteatrze rozpoczął się przegląd zgłoszonych zespołów. Na scenie pojawiło się 45 zespołów, w tym 12 solistów, 23 zespoły śpiewacze i 11 kapel. Gminę Iłża reprezentowali: soliści Andrzej Myszka i Patryk Wróbel, zespoły: Dolnojasieniczanki, Pakosław, Seredzanki oraz kapele: Jaskółka z Małomierzyc, Kapele Iłżecka oraz Kapela Ludowa im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego. - Niedawno w tej ostatniej zmarł bębniarz i wszyscy myśleli, że kapela zakończy swoją działalność, ale znaleźli nowego i grają dalej - mówił Krzysztof Kozera.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Wśród zespołów przeważały te z regionu radomskiego, ale byli także reprezentanci województwa świętokrzyskiego, jak m.in. Rogowianki z Końskich czy „Sichowianie” z gm. Rytywiany.
Żywiołowe występy i barwne stroje występujących, szybko wprowadziły widzów w wesoły nastrój. Mimo upału, przed sceną zaczęły tańczyć pierwsze pary, a gdy zagrała Kapele Iłżecka bawiło się już znacznie więcej osób. Do tańca porwała ich m.in. piosenka „Cyganeczka”. Prawdziwy tłum przed sceną zebrał się wieczorem, kiedy wszyscy poczuli już klimat folkloru.
W jury zasiedli: etnograf wieloletni dyrektor Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, dr Stefan Rosinski oraz folklorysta Adolf Krzemiński.
Impreza przyciągnęła do amfiteatru mnóstwo osób. - Przez cały dzień przewinęło się tu około tysiąca osób - mówił Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży.
Oprócz występów na scenie, odwiedzający teren MGOSiR mogli podziwiać rękodzieło artystyczne, które przestawiali wystawcy z różnych stron regionu. Było też jadło i nie tylko. Koło Gospodyń Wiejskich „Gaworzące Spódnice” raczyły gości nalewkami z pigwy i śliwki. Przygotował je Paweł Pryciak.
- Jest też chleb ze smalcem i ogórkiem oraz ciasto. Nie było czasu na nic innego, bo w sobotę w skansenie radomskim raczyliśmy pielgrzymów żurkiem, pierogami i bigosem - opowiadały Barbara Woźniak, Małgorzata Pryciak i Małgorzata Langer.
Wiele osób korzystało z atrakcji jakie oferuje MGOSiR. Mnóstwo dzieci bawiło się na dmuchanych zamkach i placu zabaw, młodzi grali w piłkę plażową. Natomiast ci, którzy chcieli odpocząć od upału wchodzili do wody. Sporo chętnych było także na rowerki wodne. - To impreza plenerowa, atrakcji jest naprawdę dużo - mówił Krzysztof Kozera.
Gwiazdą festiwalu był zespół estradowy białoruskiej pieśni ludowej „Kalinka” z Białegostoku.
Jury pod po obejrzeniu prezentacji 45 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów wyłoniło laureatów festiwalu.
W kategorii "Solistów" nagrodę pierwszą otrzymał: Adam Tarnowski z Zakrzewa. Drugą - Wacław Pejas z Bliżyna. Dwie równorzędne nagrody trzecie otrzymały: Dorota Karasińska-Kozłowska z Rytwian i Joanna Tęcza ze Zwolenia.
W kategorii "Zespołów Śpiewaczych" dwie równorzędne nagrody pierwsze przyznano zespołom: Mirowianki z Mirowa i Przystalanki z z Przystałowic Małych, gm. Rusinów.
Sześć równorzędnych trzecich nagród przyznano zespołom: Chomentowianki ze Skaryszewa, Gąsowianki z gminy Jastrząb, zespołowi śpiewaczemu z Korzyc, gm. Szydłowiec, Seredzanki z Seredzic, gm. Iłża, Sobótka z CzarnolasU, gm. Policzna, Zaborowianki z gm. Orońsko.
W kategorii "Kapel" dwie równorzędne pierwsze nagrody uzyskały: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, gm. Szydłowiec i Kapela Jana Kmity z Przystałowic, gm. Rusinów.
Trzy równorzędne nagrody trzecie otrzymały: kapela „Jaskółka” z Małomierzyc, Kapela Henryka Zawadzkiego ze Strzałkowa, gm. Wolanów i kapela LILIA z Zakrzewa.
W uznaniu wkładu w promowanie tradycji kulturalnych Ziemi Iłżeckiej oraz twórczości patrona Festiwalu J. Myszki, Burmistrz i Rada Miejska Iłży nagrodzili specjalnymi nagrodami zespoły: „Dolnojasieńczanki” – Jasieniec Iłż. Dln, „Seredzanki” z Seredzic, zespół śpiewaczy z KGW w Pakosławiu, kapelę Ludową im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłż., kapelę „Jaskółka” z Małomierzyc, kapelę Iłżecką z Iłży oraz solistów Andrzeja Myszkę z Kotlarki i Patryka Wróbla z Błazin.
Fundatorami nagród laureatów festiwalu byli Powiat Radomski, Burmistrz i Rada Miejska w Iłży, Bank Spółdzielczy w Iłży, Dom Kultury w Iłży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej, Poseł Ziemi Radomskiej dr Zbigniew Kuźmiuk.
Impreza jest wydarzeniem upamiętniającym postać wybitnego twórcy animatora zespołów folklorystycznych Józefa Myszki związanego biograficzne z regionem iłżeckim. Jego niespotykane zdolności wokalne oraz talent przyniosły mu dużą popularność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Rozwijający się talent i liczne sukcesy przerwała tragiczna śmierć artysty w lipcu 1964 roku podczas prób koncertu z okazji święta Odrodzenia Polski w Warszawie. Józef Myszka zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach z rąk zamachowca, którego uznano za osobę niepoczytalną. Organizowany przez iłżecki Dom Kultury festiwal popularyzuje twórczość i osobę tego wspaniałego artysty, ale również powszechnie szanowanego człowieka.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.