Jedlińsk to gmina przyjazna do zamieszkania, wyróżnia ją bogata kultura, a także sprzyjające warunki do biznesu. Zapraszamy do zapoznania się bliżej z gminą.
Wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz:
- To, co wyróżnia naszą gminę, to jej dziedzictwo kulturowe i korzystne warunki dla biznesu. Intensywnie się rozwijamy, liczba mieszkańców dynamicznie rośnie. Staramy się rozbudowywać infrastrukturę komunalną tak, by gmina Jedlińsk była przyjaznym miejscem do mieszkania i pracy.
W tym roku będziemy kontynuować modernizację dróg gminnych. Będzie ona polegała na utwardzeniu nawierzchni lub wymianie istniejącej warstwy asfaltu. Ciągle rozbudowujemy i modernizujemy oświetlenie uliczne. Na końcowym etapie natomiast jest przygotowanie dokumentacji technicznej budowy kanalizacji sanitarnej we Wsoli i Wielogórze. W planach mamy także przygotowanie projektu budowy sali gimnastycznej w Ludwikowie i termomodernizację budynku szkolnego we Wsoli oraz zagospodarowanie centrum miejscowości w kilku sołectwach.
W tym roku udało się zakończyć jedną z największych inwestycji w gminie w ostatnich latach – Centrum Zdrowia w Jedlińsku. W styczniu ośrodek zdrowia przeniósł się do nowej siedziby, gdzie uruchomiono także poradnię rehabilitacyjną. W budynku znalazło się również miejsce dla Gminnej Biblioteki Publicznej.
Nad Radomką i Tymianką
Siedzibą gminy jest Jedlińsk – historyczna osada położona nad Radomką i Tymianką, przy międzynarodowej trasie E77 w odległości 90 km na południe od Warszawy i 10 km na północ od Radomia.
Nazwa Jedlińsk wywodzi się od licznych jodeł, otaczających średniowieczną osadę. W latach 1442-1457 właścicielami miejscowości byli Mikołaj i Zbigniew Czajkowie z Jaworu herbu Dębno, którzy byli synami Zawiszy z Oleśnicy, podsędka ziemi sandomierskiej. W XVI w. właścicielami wsi zostali Jedlińscy herbu Nabram, którzy - w 1530 roku – lokowali miasto na mocy przywileju króla Zygmunta I Starego. W latach 1560-1630 Jedlińsk był ważnym ośrodkiem kalwinizmu; jego wyznawcy prowadzili zbór i szkołę, konkurującą z Akademią Rakowską. W mieście osiedliło się wtedy wielu Szkotów. Po przejęciu miasta przez katolików kalwiniści opuścili miasto, które wtedy podupadło. W drugiej połowie XVII i w XVIII w. miejscowe gimnazjum podlegało Akademii Krakowskiej. W roku 1794 koło wsi kwaterował Tadeusz Kościuszko, przemieszczając się z wojskiem w kierunku Warszawy. W 1869 Jedlińsk został pozbawiony praw miejskich, stając się niewielką osadą.
Do najważniejszych zabytków zalicza się kościół z XVIII w., wzniesiony w stylu barokowym, z polichromiami i obrazami Tadeusza Kuntzego. Do dziś kultywowany jest obrzęd ludowy tzw. Ścięcie Śmierci, odbywający się corocznie w kusaki, tj. ostatni wtorek przed Wielkim Postem.
Obecnie Jedlińsk liczy 1637 mieszkańców. Powierzchnia całkowita gminy to 138,72 km, a zamieszkuje ją ok. 14 tys. osób. Gminę tworzy 31 sołectw.
Na terenie gminy swoje siedziby mają: urząd gminy, urząd pocztowy, dwa banki spółdzielcze, trzy ośrodki zdrowia, sześć kościołów parafialnych, siedem szkół podstawowych, trzy gimnazja, dwa przedszkola, centrum kultury, biblioteka, Zakład Gospodarki Komunalnej, apteka, komisariat policji, hotel, sześć stacji paliw, ośrodek sportu i rekreacji z 50 miejscami noclegowymi w domkach campingowych, polem namiotowym i kortem tenisowym, trzy obiekty parkowo-pałacowe: w Jedlance, Wsoli i Piastowie oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Na terenie gminy działa siedem jednostek ochotniczej straży pożarnej. W Piastowie znajduje się obiekt Aeroklubu Radomskiego o pow. ponad 200 ha z lotniskiem sportowym i strzelnicą PZŁ.
Urząd Gminy Jedlińsk
ul. Warecka 19
tel./fax: 48 321 30 21
e-mail: jedlinsk@jedlinsk.pl
Godziny otwarcia:
pon. - godz. 8-17
wt.-czw. - godz. 7.30-15.30
pt. - godz. 7.30-14.30
przerwa – godz. 10.40-11