- W tym roku spłynęło do nas 647 autoportretów, które zostały wykonane przez 637 uczniów. Technika rysunku była dowolna, czego dowodem są przedstawione prace. Jury miało duży problem, by spośród tak wielu autoportretów wybrać to ścisłe grono wyróżnionych – wyjaśnia Tomasz Kiliański, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.
Nagrodę Grand Prix przyznano 16-letniej Magdalenie Ćwiklińskiej, która pochodzi z Koszalina. – To moja pierwsza taka nagroda. W swoim autoportrecie nie chciałam ukazywać całej twarzy, dlatego też wpadłam na pomysł przedzielenia jej na pół. Praca przedstawia krzyczącą twarz, jednak ten krzyk nie musi być utożsamiany tylko i wyłącznie ze złością. Swoim autoportretem chciałam przekazać różne emocje, jak chociażby radość czy smutek – tłumaczy Magdalena Ćwiklińska, zdobywczyni nagrody Grand Prix.
I nagroda powędrowała do Kariny Lewickiej z Płocka, II nagrodę otrzymała Katarzyna Jantoszak z Koszalina, III nagrodę Wiktoria Mrozik z Radomia oraz Jakub Burdziński z Kościelca. Jury, które pracowało pod przewodnictwem prof. Joanny Trzcińskiej z ASP w Łodzi przyznało również 10 wyróżnień.
Tegoroczny konkurs to już IX edycja Biennale Autoportretu, który odbywa się w cyklu dwuletnim. Na przestrzeni ostatnich 18 lat można było dostrzec, jak zmieniały się tendencje młodzieży w przedstawianiu siebie. – Każda z tych prac jest takim wyrazem osobistego doświadczenia młodego człowieka. Młodzież w swoich autoportretach bardzo często odnosi się do przeżytych traum, depresji, ale też do otaczającej rzeczywistości. Wydaje mi się jednak, że w każdym z tych rysunków można znaleźć światełko nadziei – mówi Urszula Januszewska, wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Spośród blisko 700 prac wybrano 83 autoportrety, które będą przez najbliższy czas wisiały na ekspozycji w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu. Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do końca marca bieżącego roku. Wtedy też autoportrety zostaną zastąpione pracami dyplomowymi uczniów radomskiego „Plastyka”.