To właśnie zbiory, które w początkach XX wieku ks. Jan Wiśniewski – wikariusz u fary przekazał radomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, dały początek Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W tym roku przypada nie tylko stulecie MJM, ale także 80.rocznica śmierci pierwszego darczyńcy i w zasadzie ojca-założyciela, więc placówka postanowiła uczcić go w sposób wyjątkowy. - Kolekcja przekazana przez ks. Wiśniewskiego zobowiązuje – podkreśla Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/wyjatkowa-wystawa-w-malczewskim/90910
Otwarcie wystawy zatytułowanej „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej” zaplanowano na wtorek, 9 maja. - Tytuł nawiązuje do maksymy życiowej Jana Chrapka, biskupa znanego nie tylko w Radomiu, ale i w całej Polsce. Chcemy tą ekspozycją sprawić, aby ślady po zmarłych biskupach nie zostały zapomniane, zatarte – mówi ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków i kurator wystawy. - W zasadniczej części ekspozycja będzie się odnosiła do zmarłych biskupów posługujących w diecezji radomskiej, czyli trzech biskupów diecezjalnych: Edwarda Materskiego, Jana Chrapka i Zygmunta Zimowskiego oraz dwóch pomocniczych: Adama Odzimka i Stefana Siczka. W podtytule nie napisaliśmy jednak „biskupi diecezji radomskiej”, tylko „biskupi ziemi radomskiej”. Bo przy okazji chcemy pokazać także biskupów - od czasów średniowiecza, którzy zasłużyli się nie tylko dla Kościoła, ale również dla ojczyzny, a narodzili się na naszej ziemi. To choćby biskup Iwo Odrowąż, Jan Prandota, kardynał Oleśnicki, biskupi Załuscy czy arcybiskup Nowowiejski, błogosławiony męczennik, nasz radomianin bp Paweł Kubicki czy sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.
Ekspozycja ma się składać z dwóch części. Pierwsza to insygnia biskupie i pamiątki związane z posługą – nie tylko biskupów diecezjalnych, ale także tych związanych z ziemią radomską urodzeniem. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności. Na część drugą składa się 30 plansz poświęconych biskupom diecezji radomskiej, na których zobaczymy fotografie Wojciecha Stana i cytaty z posługi hierarchów – kazań i listów pasterskich. - To słowa, nadal bardzo aktualne, które pokazują, że te ślady przetrwały – zapewnia kurator ekspozycji. - I ta właśnie część, po zamknięciu ekspozycji w muzeum, będzie wędrować po gminach i parafiach ziemi radomskiej, by szersze grono odbiorców mogło się z sylwetkami biskupów zapoznać.
https://www.cozadzien.pl/radom/za-nami-spotkanie-autorskie-z-beata-golembiowska/91104
Wystawie towarzyszyć będzie album ze zdjęciami Wojciecha Stana. Wernisaż ekspozycji, która jest częścią obchodów 100-stulecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego i 25-lecia samorządu woj. mazowieckiego, rozpocznie się o godz. 16.