Piątek, 10 czerwca
Koncert na Borkach. Dom Kultury „Borki” zaprasza o godz. 17.30 na koncert „Zwierzogród” w wykonaniu dzieci z grupy wokalnej DK oraz zespołu Bel Canto. Wstęp wolny.
Koncert na zamku. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza o godz. 18 na koncert „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Podhale & Wielkopolska”. Na zamku zagra kapela Majerczyków i Kapela Dudziarzy Wielkopolskich. Wydarzenie realizowane jest w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wstęp wolny, ale trzeba zarezerwować miejsce; nr tel. +48 617 17 89.
Radomskie Dni Godności (10-12 czerwca). Rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w radomskiej katedrze. Później ulicami Radomia przejdzie barwny korowód. Na Rynku nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta, a następnie rozpocznie się Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Tacy Sami''. Nie zabraknie licznych koncertów. W sobotę odbędzie się pokaz mody, jarmark prac artystycznych organizacji pozarządowych i festyn rodzinny, natomiast na niedzielę, planowana jest impreza sportowa nad zalewem na Borkach. Szczegółowy program poniżej:
https://www.cozadzien.pl/radom/przed-nami-radomskie-dni-godnosci/83112
Iłżeckie Dni Kultury (10-12 czerwca). Impreza rozpocznie się o godz. 11 od przemarszu młodzieży do Przystani. Pół godziny później rozpocznie się blok zabaw i animacji dla dzieci. O 13 wystąpi Cover Majka Jeżowska Show "Kolorowe Dzieci", a o 14 odbędą się spektakle profilaktyczne "Laboratorium życia" oraz "Na misiowych urodzinach". O 16 na uczestników czeka Inwazja Kolorów, a o 19 występy muzyczne. Najpierw Bounce Inc. / Max Farenthide, później Alchemist Project, a na koniec DJ Kuba & Neitan. Zwieńczeniem dnia będzie pokaz laserowy. W sobotę impreza rozpocznie się o godz. 16. Najpierw wystąpi Leszek Kłos "Leszek Electric", o 17.30 Nie Jest Źle, o 19 Roxanna, a o 20 gwiazda wieczoru, zespół Kobranocka. Niedziela to dzień dla rodziny. O 14 przed publicznością wystąpią dzieci i młodzież z Centrum Kultury i Turystyki w Iłży, a o 14 Koła Gospodyń Wiejskich i kapele z gminy Iłża. O 17 rozpocznie się impreza muzyczna. Najpierw zespół FOX, o 18 Revers, o 19 Folk Boys i o 20 gwiazda wieczoru, Łobuzy. Wszystko będzie odbywać się na terenie Przystani w Iłży przy ul. Orła Białego 3.
https://www.cozadzien.pl/region/w-piatek-ruszaja-ilzeckie-dni-kultury-bedzie-wiele-atrakcji/83132
Sobota, 11 czerwca
44. Radomska Wiosna Literacka. Godz. 11 - spacer Szlakiem Ławek Literackich. Trzy różne spacery odbędą się między 11 a 13 czerwca. W programie improwizacje teatralne w oparciu o teksty radomskich pisarzy i pisarek. Miejsce pierwszej zbiórki: Stary Ogród, ławka Klementyny Hoffmanowej. Godz. 12 - spotkanie z radomskim poetą i pedagogiem Adrianem Szarym wokół tomu poezji „Do Muzy(ki)”, dedykowanemu jego największej muzie, czyli żonie. Miejsce: Kavvka Coffee, ul. Niedziałkowskiego 8/10; godz. 13 - spotkanie z Anetą Sieradz i Magdaleną Krzesicką. Debiut młodych, radomskich poetek. Promocja tomu wierszy Anety Sieradz „Autodestrukcja” i Magdaleny Krzesickiej „Samba codzienna”. Miejsce: Kavvka Coffee, ul. Niedziałkowskiego 8/10; godz. 14 - spacer śladami Marii Kelles-Krauz, radomianki, polityczki, działaczki społecznej i oświatowej, pierwsza kobieta w Polsce, która objęła stanowisko przewodniczącej rady miasta. Spacer rozpocznie się od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marię Kelles-Krauz. miejsce: ratusz, Rynek 1; godz. 16 - spotkanie z Katarzyną Grocholą, jedna z najpopularniejszych rodzimych pisarek współczesnych. Spotkanie plenerowe, które w razie złej pogody odbędzie się w RKSTiG „Łaźnia”. Miejsce: pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego; godz. 18 - spotkanie z Sebastianem Nowakiem, radomianinem, od 10 lat związanym z Krakowem. „Powszednia historia” to jego powieściowy debiut. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12.
Zawieruchy radomskie. Po dwuletniej pandemicznej przerwie wracają Zawieruchy Radomskie - festiwal, który przypomina, że ziemia radomska to jedno z najciekawszych miejsc na muzycznej mapie Polski, zarówno pod względem wyjątkowości tradycji muzycznych, jak i jej żywotności. Godz. 16-18 - happening „Jadą muzykanty” - po deptaku kursować będzie bryczka z muzykami; godz. 17-18 - warsztaty taneczne dla początkujących i wodzirejka na dechach – fontanny, ul. Żeromskiego; godz. 18-22 - „Robimy zawieruchę” - koncert i potańcówka na dechach; zagrają kapele tradycyjne z regionu radomskiego - fontanny, ul. Żeromskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/zawieruchy-radomskie/83142
„Dzień dobry na kulturę!” w Amfiteatrze. Dzień otwarty Amfiteatru przy ul. Daszyńskiego 5. Na radomian - tych mniejszych i tych większych czekać będzie masa atrakcji. W programie: prezentacje wychowanków, w tym Janka Majewskiego; koncert Bobobrzmienia, spektakl „Bajka do zjedzenia” Teatru Tak. Ponadto: gra terenowa, strefa warsztatowa, wspólne szycie pluszaków w ramach akcji „Nici solidarności” wspierającej walczącą Ukrainę, mnóstwo niespodzianek i konkursów z nagrodami. Początek – godz. 15.
Spacer po Radomiu: Ukryte skarby radomskich kamienic i pałacyków. Centrum Radomia pełne jest urokliwych, pięknych kamienic i tajemniczych zaułków. Na najbliższym spacerze podążymy szlakiem pałacyków pamiętających czasy najważniejszych radomskich rodów. Od przewodnika, Krzysztofa Skarżyckiego, dowiemy się, które budynki były radomskimi perełkami i jakie skarby kryły i do tej pory kryją w sobie. Zbiórka o godz. 17 pod pomnikiem Jana Kochanowskiego, przy parku Kościuszki. Tradycyjnie uczestnicy spaceru mogą liczyć na pamiątkowe pocztówki. Będzie także konkurs wiedzy z nagrodami.
Zakończenie sezonu ROK. O godz. 18 rozpocznie się koncert „Chopin w roli głównej”. Podczas koncertu usłyszmy najpiękniejsze kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu Hyuka Lee - młodego pianisty urodzonego w Seulu. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii wygrał on X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański występował w najlepszych salach koncertowych. Hyuk Lee zaprezentuje się w najpiękniejszych utworach, skomponowanych przez Chopina na fortepian solo, a następnie wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wykona słynne Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op. 2. Wstęp płatny.
Bitwa o Radom. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20 w Klub Alibi. Między bitwami koncerty zagrają: Dack & Ząbek, NSW, INKG P56, PNS i NGWR CRUE. Beatbox Showcase: Bieniu & Górski. Imprezę poprowadzą: DJ Dobra Morda & Absolut. Wstęp: 10 zł.
Niedziela, 12 czerwca
Co Za Jazda! Do Przytyka. Wyprawa Co Za Jazda! do Przytyka to trzecia w tym roku trasa rowerowa, która zrzesza tak wielu miłośników jednośladów. Niedzielna trasa to w 90% drogi asfaltowe, oraz kilka krótkich odcinków leśnych. Na postój zaprasza rowerzystów Zakład Masarski Krawczyk, który od lat wspiera nasze wycieczki przekazując pyszną kiełbasę, którą częstowani są rowerzyści na mecie naszych wypraw. Na mecie, oprócz poczęstunku i konkursów z nagrodami na Stadionie Sportowym w Przytyku organizowany będzie równocześnie Festyn z okazji Dnia Dziecka „Postaw na rodzinę”. Na brak atrakcji podczas tej wyprawy nasi rowerzyści nie będą mogli narzekać. Spotykamy się o godz. 9.30 w Rynku przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/mapa-wyprawy-rowerowej-co-za-jazda-do-przytyka/83116
Radomski Targ Staroci. Targ odbywa się na terenie Radomskiej Giełdy Rolnej, Radom. ul. Lubelska 65. Początek od godz. 8.00 do ostatniego klienta. Wjazd na teren giełdy podczas Radomskiego Targu Staroci jest bezpłatny.
44. Radomska Wiosna Literacka. Godz. 11 - Biblioteka Przyszłości – warsztaty dla dzieci. Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Miejsce: pl. Corazziego; godz. 11 - spacer Szlakiem Ławek Literackich. Miejsce zbiórki: park Gołębiów (od ul. Zbrowskiego), ławka Teresy Opoki; godz. 16 - „Szperacze historii miast” – spotkanie z spotkanie z Pawłem Putonem, autorem publikacji „Radomskie latarenki adresowe” i Jurijem Wynnyczukiem, autorem książki „Knajpy Lwowa”. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12; godz. 15 - spacer śladami Ewy Adamskiej. Miejsce zbiórki: kościół św. Teresy Od Dzieciątka Jezus, osiedle Borki; godz. 16 - spotkanie z Olgą Górską. Miejsce: pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego; godz. 17 - „O Noblu od kuchni”, czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem, asystentem Wisławy Szymborskiej i Janą Karpienko, asystentką Olgi Tokarczuk. Miejsce: pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego; godz. 19 - spotkanie autorskie z Tamarą Dudą / Авторська зустріч з Тамарою Дудою, ukraińską dziennikarką i tłumaczką, autorką dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12.
Zawieruchy radomskie. Godz. 16-18 - happening „Jadą muzykanty” - w przestrzeni radomskiego deptaka kursować będzie bryczka z muzykami; godz. 16-18 – zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci i warsztaty pieśni dziecięcej – park im. Tadeusza Kościuszki i RKŚTiG „Łaźnia” przy ul. Żeromskiego; godz. 19-21 – „Piękno tradycji” - koncert muzyki tradycyjnej, pokazujący bogactwo muzyczne regionu radomskiego i nie tylko – muszla koncertowa w parku im. Tadeusza Kościuszki.
Wykład i oprowadzanie kuratorskie w „Malczewskim”. O godz. 12 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego rozpocznie się wykład „Gotyckie sprzęty liturgiczne”, autorstwa Damiana Jendrzejczyka, historyka sztuki, pracownika działu sztuki dawnej MJM specjalizującego się w nowożytnym złotnictwie sakralnym. Opowie o gotyckich sprzętach liturgicznych, ich typologii, historii, symbolice, dekoracji, technikach wykonywania, a także o średniowiecznej liturgii. Po wykładzie – oprowadzanie kuratorskie po wystawie: „Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej”.
Potańcówka pod dębem. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w godz. 16-21 na potańcówkę. Miłośnicy tradycyjnej muzyki wiejskiej będą mieli okazję posłuchać znanych i cenionych kapel. Do tańca będą przygrywać: kapela Tomasza Stachury (Tomasz Stachura - akordeon, saksofon; Karol Stachura – klarnet; Zbigniew Ciechowicz - miniperkusja) i kapela Andrzeja Malika (Andrzej Malik - harmonia trzyrzędowa; Adam Tarnowski - skrzypce; Józef Kamiński – bęben). Wstęp płatny.
Piknik Leśne Echa. Piknik „Leśne echa Puszczy Kozienickiej” w Ośrodku wypoczynkowym Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu (ul. Bohaterów Studzianek 30) rozpocznie się o godz. 13, a potrwa do godz. 17. W programie m.in. wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących, występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich, pokazy sokolnicze i psy myśliwskie, występy kół gospodyń wiejskich, gry i zabawy dla najmłodszych. Natomiast o godz. 17 i 19 w amfiteatrze wystawione zostanie komedioopera w jednym akcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”. Dzieło skomponował Karol Kurpiński, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Pierwsze wystawienie sztuki miało miejsce w 1821 roku. Wstęp wolny.