Wydarzenie pod hasłem „Będzie kryminał!” ma przybliżać jeden z najbardziej popularnych gatunków literackich, jakim jest kryminał, odkryć jego tajemnice, motywy i intrygi trzymające czytelnika w napięciu. Od kilku lat podobną popularnością cieszą się również podcasty z kategorii true crime. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną festiwal rozpocznie się w czwartek, 28 listopada i potrwa do soboty. Na wszystkie wydarzenia MBP zaprasza na ul. Piłsudskiego.
Na czwartek zaplanowano spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą i promocję książki „Kairos” (godz. 17) oraz spotkanie z Bogdanem Lachem – profilerem policyjnym, psychologiem śledczym i współautorem książki „Zbrodnia niedoskonała” (godz. 19).To drugie poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka, Milena Majewska.
Drugiego dnia festiwalu – w piątek o godz. 17 Robert Małecki opowie o swojej najnowszej książce pt. „Skrzep”, a o godz. 19 - spotkanie z Olgą Herring – autorką podcastów true crime. Z Olgą Herring rozmawiać będzie inna z naszych redakcyjnych koleżanek – Weronika Sadowska.
W sobotę o godz. 10 rozpoczną się warsztaty twórczego pisania opowiadań kryminalnych z Michałem Larkiem (niestety, nie ma już miejsc). O godz. 11 z lekarzem Wojciechem Owsińskim, biegłym sądowym specjalizującym się w patomorfologii Katarzyna Kosterna rozmawiać będzie o tym, kto i jak zabił, kiedy nastąpił zgon, jak wygląda sekcja zwłok, czy można przyzwyczaić się do śmierci i czy literatura rzetelnie przedstawia pracę lekarza na miejscu zbrodni? Uwaga - wydarzenie kierowane jest wyłącznie do pełnoletnich uczestników. O godz. 13 rozpocznie się spotkanie z Agnieszką Gracą i promocja jej książki „Czarny poniedziałek”, a o godz. 14.30 - miniwykład „Z teczki komisarza…, pitawal – przestępczość w okresie II Rzeczypospolitej, złodzieje, narkotyki, nierząd… i trudna służba policji…” oraz otwarcie wystawy broni długiej używanej przez Policję Państwową i Wojsko Polskie w latach 1919-1939; to Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu. O godz. 15.30 zaplanowano spotkanie autorskie z Michałem Larkiem, współautorem publikacji „Dlaczego ogarnął mnie mrok? Rozmowy o pracy psychologa więziennego” oraz autorem podcastu true crime „Zabójcze opowieści”. O godz. 17.30 Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej zaprezentuje pokaz mody policyjnej z lat 1920-1936. Festiwal zakończy, o godz. 18.30, spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, promujące książkę „Sues Dei”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.