Z okazji jubileuszu 170. rocznicy urodzin Jacka Malczewskiego, sejmik województwa mazowieckiego ogłosił rok 2024 rokiem wybitnego symbolisty. Radomskie muzeum jego imienia postanowiło uczcić malarza niezwykłą wystawą, poświęconą zarówno jemu, jak i artystom, którzy tworzą kontekst dla twórczości Malczewskiego.
- Jacek Malczewski jest jednak ogólnopolskim artystą, a nawet wrastającym poza nasz kraj, jeśli chodzi o jego sławę i wielkość artystyczną. Myślę, że ludzi przyciągała też przede wszystkim jakość sztuki artysty, ale i możliwość zobaczenia go w zestawieniach z artystami, których znał, których czasami podziwiał, od których mógł zaczerpnąć pewne rzeczy, pewne rozwiązania, pewne tematy. I sama możliwość spotkania tych wielkich nazwisk Matejko, Wyczółkowski, Kossak, Pruszkowski czy Maurycy Gottlieb. Myślę, że to też ogromnie działało na wyobraźnię i na ewentualne chęci zobaczenia tych prac i wystawy - mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kuratorka wystawy „Jacek Malczewski. Konteksty”.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wernisaz-wystawy-jacek-malczewski-konteksty-zdjecia/103770
Frekwencja na wystawie przerosła wszelkie oczekiwania – 12,5 tys. odwiedzających w niespełna cztery miesiące to wynik rekordowy. Szczególną popularnością cieszyły się oprowadzania kuratorskie, podczas których zwiedzający mogli lepiej poznać prezentowane dzieła i ich historie. - Bardzo się z tego cieszę, że miałam możliwość podzielenia się ze zwiedzającymi moimi intencjami, moimi przemyśleniami, moim celem merytorycznym, informacyjnym. Muszę przyznać, że czułam ogromną satysfakcję, że jednak to, co zaproponowałam jako autorka scenariusza i kuratorka wystawy, spotkało się z takim dużym zainteresowaniem. I bardzo jestem wdzięczna wszystkim odwiedzającym, że udowodnili, że jednak praca muzealnika historyczki sztuki ma sens - mówi Paulina Szymalak-Bugajska.
https://www.cozadzien.pl/kultura/sztuka-z-kalendarza/105996
Ekspozycja skupiła się na relacjach mistrz-uczeń, inspiracjach oraz wpływach, które ukształtowały drogę artystyczną Malczewskiego. Została podzielona na 20 mniejszych i większych rozdziałów. Punktem wyjścia każdego z nich była praca wybitnego radomianina, wokół której pojawiają się prace nawiązujące, tworzące tytułowy kontekst. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć prace takich twórców jak Maurycy Gottlieb, Witold Pruszkowski czy Olga Boznańska – zarówno artystów, z którymi Malczewskiego łączyły relacje koleżeńskie, jak i tych, których prace mogły stanowić dla niego inspirację. Zaprezentowane na wystawie dzieła pochodziły z muzeów narodowych, regionalnych, prywatnych kolekcji, a także ze zbiorów własnych muzeum. W związku z wystawą wydano bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog, a w nim dwa artykuły pracownic radomskiego muzeum: Pauliny Szymalak-Bugajskiej i Agnieszki Lewandowskiej. - Jest to publikacja, w której reprodukujemy wszystkie prace prezentowane na wystawie. Ale też nieco więcej, to są te dodatkowe konteksty. W tym wydawnictwie jest zarówno tekst mój, traktujący o kontekstach artystycznych, jak i również koleżanki historyczki z muzeum - Agnieszki Lewandowskiej, traktujący o historycznym kontekście miasta, w którym przyszło Jackowi się urodzić, czyli w Radomiu, no i o Krakowie - mówi Szymalak-Bugajska
Wystawa zakończyła się 5 stycznia. Warto jednak pamiętać, że niektóre prace po wystawie pozostaną w depozycie, więc będzie można je oglądać na stałej ekspozycji Jacek Malczewski w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/konteksty-malczewskiego/103745