Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Co robić w weekend? Podpowiadamy!

Co robić w weekend? Podpowiadamy!

Piątek, 14 lutego

Leszek Możdżer solo. To koncert tak wyjątkowy, jak wyjątkowy jest sam artysta, jego jazzowa dusza, wirtuozerski warsztat pianisty i muzyczna wyobraźnia. Bo Leszek Możdżer to pianista wybitny. To też kompozytor, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu. Jego jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje tworzą nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Leszek Możdżer należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Miejsce: Radomska Orkiestra kameralna. Godz. 19. Wstęp płatny.

 

Sobota, 15 lutego

Nowe wystawy w Orońsku. O godz. 14 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaplanowano wernisaż dwóch ekspozycji: „Szklanej menażerii” Marty Klonowskiej i „Przestrzeni somaktywnej” Bartłomieja Struzika. Pierwsza wystawa nawiązuje do słynnej sztuki Tennessee Williamsa, której premiera miała miejsce na Broadwayu w 1945 roku. Główna bohaterka spektaklu, Laura, zbierała szklane figurki zwierząt, które towarzyszyły jej w samotnych chwilach. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno dotychczasowe prace artystki, jak i nowe realizacje, w tym rzeźba inspirowana wizerunkiem zwierzęcia z obrazu znajdującego się w pałacu Józefa Brandta w Orońsku. Dla Marty Klonowskiej, mieszkającej na stałe w Niemczech, będzie to pierwszy indywidualny pokaz w Polsce. Miejsce: Galeria Oranżeria. Z kolei „Przestrzeń somaktywna” to unikalna instalacja zaprojektowana specjalnie do Galerii Kaplica. Wystawa bada relację między formą przestrzeni a jej odbiorem przez widzów, zachęcając do aktywnego doświadczania i odkrywania w sposób, który wykracza poza zwykłe oglądanie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z legendą polskiego dziennikarstwa, ks. Adamem Bonieckim, wybitnym dziennikarzem i komentatorem społecznym, autorem wielu książek, m.in. „Testamentu”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w patio Kamienicy Deskurów, a rozmowę poprowadzi Jacek Ślusarczyk, wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Wstęp wolny.

 

Niedziela, 16 lutego

Bajkowa niedziela. O godz. 11 na scenie Resursy odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru Poszukiwań – „Alicja w Krainie Czarów”. Spektakl na podstawie prozy Lewisa Carolla przeniesie widzów do magicznego królestwa, w którym wszystko jest możliwe. Pozwoli też na zanurzenie się w świecie marzeń i fantazji. Przepiękna inscenizacja kultowej powieści będzie podróżą pełną niespodzianek, humoru i głębokich refleksji. Przedstawienie będzie można zobaczyć ponownie 21 lutego o godz. 18.00. Bilety na spektakl kosztują 20 zł. Wejściówki dostępne są w kasie Resursy i online.

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kota. Uczniowie i nauczyciele Studium wokalno-aktorskiego Uwolnij swój głos oraz Domu Kultury „Borki” zapraszają na koncert z okazji Światowego Dnia Kota. W repertuarze m.in. kocie przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, musicalu „Cats” i „Król Lew”. Opieka artystyczna: Aga Grębosz i Kuba Kosiński. Godz. 18. Wstęp wolny.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

 

Wtorek, 18 lutego

Radom biało-czerwony - promocja książki dr. Wiraszki. O godz. 18 w Resursie odbędzie się spotkanie z dr. Robertem Wiraszką wokół jego książki „Radom biało-czerwony. Życie katolickie w Radomiu w latach 1918-1939”. Przydomek „czerwonego” zdobył sobie Radom w 1905 roku. Bastionem ruchów rewolucyjnych stała się przede wszystkim liczna i uświadomiona ludność robotnicza – pracownicy dynamicznie rozwijających się w mieście fabryk. To jednak nie do końca prawdziwy obraz miasta, ponieważ Radom wielokrotnie pokazał, że jest narodowy i katolicki. Dr Robert Wiraszka swoją nową książką dowodzi, że międzywojenne miasto było właśnie biało-czerwone. A to za sprawą aktywności na terenie radomskich parafii świeckich chrześcijan i powołanych przez nich licznych organizacji jawnie odwołujących się do nauczania Kościoła katolickiego. Podczas spotkania autor będzie rozprowadzał swoją książkę w formie cegiełki na rzecz pierwszego i jedynego dotąd na Litwie hospicjum Most do Nieba z oddziałem dla dzieci, powołanym przez s. Michaelę. Wstęp wolny.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy