Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Miłość silniejsza niż śmierć

Miłość silniejsza niż śmierć

- To okazja do zatrzymania się, zamyślenia na sensem życia, nad tym, co dla nas naprawdę ważne – mówi Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury, który jest organizatorem festiwalu. I przypomina: - Zainspirowało nas widowisko „Ścięcie Śmierci”, od lat odgrywane w Jedlińsku. Zwyczaj wyraża odwieczne ludzkie pragnie, by „nie dać się śmierci”, zatriumfować nad nią. Ale jak to osiągnąć? Może ratunkiem będzie nam np. miłość i ona okaże się silniejsza nad śmierć? Takie jest też hasło tegorocznej edycji Ars Moriendi.

https://www.cozadzien.pl/kultura/milosc-silniejsza-od-smierci-rusza-wyjatkowy-festiwal-ars-moriendi/107865
Festiwal ma inspirować do rozważań o miejscu śmierci w kulturze, a poprzez to do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia nad tym, co ważne, co nadaje sens naszemu życiu. Jak zapowiada dyrektorka PIK-u, będzie muzycznie, plastycznie i literacko. - Pojawimy się w różnych miejscach powiatu radomskiego, w Goździe, Jedlni-Letnisku, Pionkach, Wierzbicy i Iłży – zapowiada Renata Metzger.


Impreza potrwa od niedzieli, 30 marca do soboty, 5 kwietnia, a kuratorem festiwalu jest Adam Strug. Wstęp na wszystkie wydarzenia - wolny.

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Program festiwalu

Niedziela, 30 marca
godz. 17 - koncert „Rymkiewicz/ Bem, Wika i Strug”. Usłyszymy piosenki do wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza skomponowane i wykonywane przez Michała Bema, Filipa Wikę i i Adama Struga. Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5.

Poniedziałek, 31 marca
godz. 17 - „Miłość silniejsza niż śmierć” - spektakl opowieści grupy Baśnie z Sześciu Stron Świata w wykonaniu Agaty Dzik, Dariusza Wróbla i Bartłomieja Kopińskiego. Gmina Biblioteka Publiczna w Goździe.

Wtorek, 1 kwietnia
godz. 17 - „Żegnam was godziny minione...” – spotkanie z Witem Szostakiem, prowadzenie Renata Metzger. Wit Szostak - autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów Polityki, a powieści i dramaty wystawiane w teatrze. Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisku, ul. Radomska 43.

Czwartek, 3 kwietnia
godz. 11 - „Rwie się życia przędza...” – spotkanie wspomnieniowe o Wojciechu Pestce, prowadzenie Marcin Kępa. Wojciech Pestka (1951-2023) - związany z Jednią, Poświętnym i Pionkami poeta, prozaik, tłumacz, scenarzysta, autor m.in. bestselerowej trylogii reportaży: „Do zobaczenia w piekle”, „Gdyby Polacy nie byli Polakami” i „Diabelska maszyna do szycia”. Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach, ul. Zakładowa 5.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Piątek, 6 kwietnia
godz. 17 - „Żegnam cię mój świecie wesoły...” - wernisaż wystawy. Prezentowane fotografie archiwalne zostały wykonane w Iłży i Seredzicach. Te najstarsze, w tym z okresu międzywojnia, ocaliło Koło Gospodyń Wiejskich „Kolonianki” z Kolonii Seredzice. Pozostałe prace wykonane zostały przez członków dawnego kółka fotograficznego Szkoły Rolniczej w Chwałowicach. Powiatowy Instytut Kultury w Iłży, Galeria na Piętrze.

Sobota, 5 kwietnia
godz. 17 - „Szemrana miłość” - koncert Kapeli Szczupaki. Zespół powstał w 2019 roku. Skupia ludzi nietuzinkowych, a ich historie, te życiowe i te związane z Warszawą - stają się kanwą autorskich piosenek. To także unikalne brzmienie, dzięki instrumentarium: harmonijce, akordeonowi, cajonowi, ukulele i ulicznemu wokalowi. Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy, ul. Krasickiego 27.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy