Piątek, 1 września
Letnia Scena PIK
„A mnie jest szkoda lata” to ostatni już w tym sezonie koncert na Letniej Scenie PIK. O godz. 19 przy pizzerii da Vinci (ul. Mickiewicza 16) w Pionkach wystąpią: Julia Ziętek (śpiew) i Krzysztof Chodacki (gitara), czyli radomski zespół Just in Case. Wstęp wolny.
Sobota, 2 września
Piknik historyczny na Ustroniu
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” i Stowarzyszenie „Nasze Ustronie” zaprasza w godz. 14-20 na festyn rodzinny w parku Ustronie (ul. Sandomierska 26, przy górce saneczkowej). Zaplanowano gry i zabawy dla dzieci, znakowanie rowerów, konkurs plastyczny „Radom - serce Mazowsza”, malowanie twarzy, dmuchańce i trampolinę. Będą balony, wata cukrowa i grill. Niezwykłe atrakcje przygotowała Agencja Eventów Historycznych „Sarmata” z Sandomierza: pokaz walk – szlachetna kompania, pokaz artyleryjski i musztry, turniej zabaw plebejskich, machina czasu – rycerska przebieralnia. Piknik uświetni koncert radomskiego zespołu Just in Case. Wstęp wolny.
Dzień Energetyka - Pożegnanie Lata 2023 w Kozienicach
Organizowany przez Eneę Wytwarzanie i gminę Kozienice Dzień Energetyka odbędzie się na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki przy ul. Bohaterów Studzianek 30. Na najmłodszych o godz. 10 czekać będzie najwyższa w Polsce pneumatyczna ścianka wspinaczkowa, dmuchane zamki, plac zabaw Disneya, zjeżdżalnie, euro bungee i giga piłkarzyki. Wystąpi także zespół Tulinki i zespół taneczny Hand to Hand. Działać będzie kilka stref tematycznych: zdrowia, historii, sportu, bezpieczeństwa, ekologii i wojskowa. O godz. 14.30 zaplanowano pokaz musztry paradnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso. O godz. 17 organizatorzy zapraszają do amfiteatru, gdzie będzie można zobaczyć m.in. zespół Video, jeden z laureatów Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Po części oficjalnej przed publicznością zaprezentuje się Mateusz Ziółko. Od godz. 20.30 królem sceny będzie zespół Zakopower. Tradycyjnie Dzień Energetyka zwieńczy pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Niedziela, 3 września
Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej
W programie: godz. 11.30 - konkurs „Tradycyjny wieniec dożynkowy” (przed dworem z Brzeziec); godz. 12.20 - przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi; godz. 12.30 – msza święta w kościele św. Doroty; godz. 13.30 – przemarsz korowodu pod dwór z Brzeziec; godz. 13.40 - przedstawienie „Dożynki”. Potem uczestnicy uroczystości przeniosą się do amfiteatru, gdzie o 15 poznamy laureatów konkursu na tradycyjny wieniec dożynkowy. O godz. 15.30 - występ Kapeli Krzysztofa Rokicińskiego, o godz. 16 - koncert Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”, o godz. 17 - koncert Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”. Wydarzenia towarzyszące: w godz. 14-20 - potańcówka pod dębem (Kapela Mieczysława Kędzierskiego, Kapela Jana Wochniaka, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego. Zaplanowano także m.in. pokaz wykonywania pająka ze słomy, warsztaty wykonywania słomianych zabawek i bukietów żniwnych, pokaz pracy wikliniarza, warsztaty wyplatania warkoczy ze słomy, młockę w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Zaborowianki” z Zaborowia. Spotkamy się także z regionalistą, miłośnikiem kultury ziemi radomskiej, Marianem Kwietniem, autorem książki „Czy znasz życie i mowę swoich przodków”; wydawnictwo będzie można kupić. Będzie, rzecz jasna, kiermasz twórczości ludowej i stoiska kół gospodyń wiejskich z potrawami kuchni regionalnej.
One Night Festival
O godz. 17 w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu rozpocznie się One Night Festival. Ideą tego wydarzenia jest kreowanie wyjątkowych muzycznych emocji i tworzenie niezwykłego klimatu do odpoczynku i integracji mieszkańców regionu. Wystąpią: Piotr Zioła (godz. 17), Vito Bambino (godz. 18.20), Mrozu (godz. 19.50) i Ralph Kamiński (godz. 21.20). Wstęp płatny.
Dożynek moc
W sobotę, 2 września za pomyślne zbiory dziękować będą mieszkańcy Mirowa, a w niedzielę, 3 września - Zakrzewa, Szydłowca, Skaryszewa, Jedlińska i Stromca. Także w niedzielę odbędą się powiatowe dożynki w Zwoleniu i powiatowo-gminne dożynki w Goździe.
Każdą z tych uroczystości rozpocznie msza święta dziękczynna. Będzie dzielenie się chlebem, korowody dożynkowe i prezentacja wieńców, konkursy i zabawy. Ale uroczyste zakończenie pracowitego roku rolników to także recitale, koncerty i występy. W sobotę w Mirowie wystąpi m.in. Teatr do Góry Nogami, Radosne Nutki, kabaret Kałamasz, zespoły Dejw i Defis. Defis pojawi się także w niedzielę - na dożynkach gminnych w Zakrzewie, które odbędą się na boisku PSP. Ponadto gości będą bawić kapele ludowe oraz zespoły Playboys i Łobuzy. Dożynki Parafialno-Gminne w Dzierzkówku Starym (gm. Skaryszew) to występy kapel ludowych i uczniów oraz zabawa taneczna z zespołem Inwazja. Święto Plonów - XVII Turniej Sołectw Gminy Jedlińsk zaplanowano na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedlińsku. Tu zaprezentują się zespoły ludowe z terenu gminy, zespół Szpilki i IRA, Z kolei na terenie Zespołu Szkół w Goździe, podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek pojawią się: Kapela znad Baryczy, Kapela Fakiry, Alberto Amati, Miły Pan, DiscoBoys, Skolim i Czerwone Gitary.
Także w niedzielę zaplanowano Dożynki Powiatu Zwoleńskiego - na terenie kompleksu sportowo-wypoczynkowego. Będzie można oklaskiwać m.in. zespół Turnioki i Czadomana. Natomiast w Stromcu zagrają: Maria Tabachuk i Piotr Zarzyka oraz zespoły: Roxaok, Mig i Extazy. „Szydłowieckie Wieńcowanie 2023” z kolei odbędzie się w miejscowości Sadek. Na placu przy świetlicy zaprezentują się zespoły ludowe, a także zespół folkowy Koliber.