Mimo pandemii Muzeum im. Jacka Malczewskiego stara się nie zwalniać tempa. Trwają przygotowania do otwarcia dwóch nowych wystaw, które zaplanowane zostały na 11 maja. - Wystawy będą poświęcone dwóm radomianom. Jedna będzie dotyczyła Tytusa Chałubińskiego w dwusetną rocznicę urodzin, a druga będzie upamiętniała znanego przyrodnika, myśliwego, ornitologa - Leopolda Pac-Pomarnackiego - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Pomysł zorganizowania wystawy narodził się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Współorganizatorami wystawy o Leopoldzie Pac-Pomarnackim są Nadleśnictwo Radom, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.
- Zbiory od dawna były już gromadzone i przez muzeum i przez leśników, którzy przekazywali je z myślą właśnie o tym, że kiedyś ta wystawa powstanie. Dlaczego Leopold Pac-Pomarnacki jest tak ważny dla leśników, przyrodników, także dla myśliwych? Bo właśnie był taką osobą pełną pasji, zarówno tej do ptaków, nazywany był "ptasznikiem" , ale był też leśnikiem i pracownikiem Lasów Państwowych - mówi Edyta Nowicka, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Druga ekspozycja to „Gawęda tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”. Tytus Chałubiński to urodzony w Radomiu polski lekarz, profesor patologii, botanik, działacz społeczny i polityczny, wykładowca akademicki, taternik i miłośnik przyrody. Jako pierwszy lekarz pochodzenia polskiego zdobył międzynarodową sławę i poważanie. - Wystawa to zbiór pamiątek po doktorze, obrazów przedstawiających różne miejsca jego życia, a przede wszystkim jego ukochane Zakopane. Zwiedzający zobaczą oryginalne, należące do doktora stetoskop i inne akcesoria medyczne, okulary, laskę czy ciupagę. Przedstawiony zostanie także wątek radomski, bowiem właśnie w Radomiu urodził się Tytus Chałubiński. Centralnym punktem ekspozycji będzie zaaranżowany gabinet Tytusa Chałubińskiego – mówi Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.
Wernisaże obu wystaw odbędą się we wtorek 11 maja.