- W 2011 roku poczułem, że chcę prowadzić teatr, dlatego zaproponowałem Renacie Metzger - ówczesnej dyrektor Resursy Obywatelskiej założenie zespołu amatorskiego dla dorosłych. Zgodziła się, zostając „matką”, a ja „ojcem” Teatru Resursa – mówi Robert Stępniewski, do dziś opiekun zespołu, rezyser większości premier, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. - I tak we wrześniu został ogłoszony nabór, a w październiku zaczęliśmy czytać dramaty radomskich pisarzy: Roberta Utkowskiego, Grzegorza Bartosa, Sebastiana Równego i Marka Modzelewskiego. Z pierwszych uczestników zajęć do dziś są: Danusia, Dorota, Asia, Darek i Wojtek, w trakcie prób dołączyli Hania i Marcin. Wybraliśmy „Diabły” i w maju 2012 roku zagraliśmy naszą pierwszą premierę, a była to też prapremiera sztuki Sebastiana Równego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/trojkat-niebezpieczenstwa-spektakl-teatru-resursa-zdjecia/74213
Radomscy autorzy w repertuarze Teatru Resursa byli i są obecni do dzisiaj. Zespół opracował teksty dramaturgiczne, prozatorskie lub poetyckie: Teresy Opoki, Beaty Pawlak, Ewy Nakoniecznej, Katarzyny Wiśniewskiej, Marty Malinowskiej, Martyny Sobańskiej, Marcina Kępy, Bernarda Gotfryda, Marka Modzelewskiego, Roberta Utkowskiego, Pawła Podlipniaka, Grzegorza Bartosa, Kamila Radulskiego i Jacka Skwirowskiego. - Elwira Dzikowska z Resursy specjalnie dla nas napisała scenariusz „Kryminalnego tanga”, Grzegorz Bartos „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa”, a Alicja Sztylko opracowała „Aniołka” - wylicza Robert Stępniewski. - Lista autorów jest długa, ale myślę, że konsekwentnie będzie się poszerzać. A obok tego światowi autorzy: Gombrowicz, Eurypides, Witkacy, Ionesco, von Trier, Lem, Schulz, no i Różewicz.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/spektakl-historie-damsko-meskie-w-resursie-zdjecia/77410
Teatr Resursa uczestniczył w kilkunastu przeglądach teatralnych m.in. w Łucku, Warszawie, Horyńcu-Zdroju, Szamocinie, Piotrkowie Trybunalskim, Tychach i Siemianowicach Śląskich. Jest laureatem wielu festiwali i zdobywcą kilku statuetek m.in. za reżyserię czy najlepszą interpretację utworu.
- Najważniejsze spektakle? „Diabły”, bo to nasz debiut, „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego”, bo pierwszy raz na festiwalu, „Trojanki”, bo pierwszy raz recenzja w prasie teatralnej i „Łysa śpiewaczka” bardzo dobrze przyjęta w Szamocinie – wylicza Robert Stępniewski.
Dziesiąte urodziny Teatru Resursa rozpoczną się o godz. 18 w Resursie wystawą zdjęć i plakatów ze spektakli teatru oraz prezentacją okolicznościowego wydawnictwa. Pół godziny później zaplanowano premierę spektaklu „Kartoteka” Tadeusza Różewicza. Po przedstawieniu będzie można zjeść kawałek tortu i porozmawiać z aktorami.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Resursy i na biletyna.pl.