Sztuka jest dla artysty materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczy-wistości.
Wielowymiarowość, materialność, niematerialność – to słowa klucze tej wystawy. W przestrzeni galerii autor wyodrębnia pięć segmentów tematycznych.
Segment pierwszy (Nasze myśli realizują się w życiu), to sala zbudowana z rzeźb przedstawiających nietypowe figury Buddy, podkreślające materialną i niematerialną naturę rzeczy. Obiekty eksponowane w konfrontacji z malarskimi kompozycjami centrycznymi, nawiązującymi do symbolicznej wizji domniemanego wielkiego wybuchu lub przypominającymi modele atomu. Następna część (Drugie życie – ciało niematerialne) - to konfrontacja zagęszczonej kompozycji starych luster z odbijającą się w nich sylwetką postaci astralnej, postaci z innego wymiaru, w zaciemnionym wnętrzu.
https://www.cozadzien.pl/kultura/teatr-telewizji-na-ekranie-powszechnego/77196
Kolejna część (Bracia mniejsi – jajko czy kura), to poszukiwanie sensów, zależności i ukrytych wymiarów, przestrzeń świata zwierząt, fantomy szkieletów kury, królika, zestawianych z malarstwem abstrakcyjnym. Następny segment to skrzynie, obrazy z malarstwem abstrakcyjnym wypełnione elementami organicznymi, całość zatopiona w zbożu.
Ostatnia część to przestrzeń obiektów surrealistycznych. Przenikanie się świata ludzi i zwierząt, w którym zwierzęta zastępują ludzi w ich rolach społecznych, tworząc wielowymiarowość znaczeń. Wanna z rogami jelenia, wózek dziecięcy z sercem danieli, lampka nocna z ptasim gniazdem, zegary z kranikami – symbole czasu. Ukrzesłowienie – głowa jelenia połączona z krzesłem – uprzedmiotowienie
Wystawa czynna do 12 grudnia.
https://www.cozadzien.pl/kultura/nowy-podcast-miejskiej-biblioteki-publicznej/77279
Piotr Lutyński urodził się w 1962 roku w Tychach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoni Kenara w Zakopanem. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, dyplom w 1990 roku w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, wykonuje obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne. Realizuje pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją i muzyką. Od końca lat 90. zwierzęta stały się współtwórcami działań artysty. Lutyński uważa, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, dzięki nim przełamuje sztuczność konwencji galeryjnego wydarzenia.
Współzałożyciel (z Markiem Kozicą) grupy-zespołu muzyki improwizowanej RDZEŃ, twórca RDZEŃ2 (koncerty z Ryszardem Krynickim) oraz RDZEŃ 69. Prowadzi akcje totalne w przestrzeni miast, polegające na interdyscyplinarnym koncercie połączonym z akcją artystyczną (PROJEKT KR736EJ Autobus – Galeria – Pracownia). Zrealizował dwa filmy „Ocean elektronów” i „Wielowymiarowość”.
Od wielu lat prowadzi wykłady, warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci i dorosłych, łącząc tematy sztuk wizualnych i fizyki współczesnej z muzyką (MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie, Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Kultury w Katowicach – m.in. projekt Futur Artist, MCSW Elektrownia w Radomiu, Galeria Arsenał w Białymstoku, i wiele inych). Związany z MOCAK-iem w Krakowie, Galerią Starmach w Krakowie, Galerią Foksal w Warszawie.
https://www.cozadzien.pl/kultura/spotkanie-z-autorka-wiezy-samotnosci-w-miejskiej-bibliotece/77278
Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki, MOCAK-u w Krakowie, Małopolskiej Fundacji Sztuki Nowoczesnej – Znaki Czasu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Muzeum w Szamotułach, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Muzalewska w Poznaniu oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.
Jest członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl