Jak do tej pory festiwalowa publiczność miała okazję zobaczyć premierę wyreżyserowanej przez Jana Hussakowskiego „Pornografii” w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, "Biesiadę u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Magdaleny Piekorz z udziałem m. in. Jana Peszka, Jacka Fedorowicza, Jerzego Schejbala oraz Tomka Jachimka, a także spektakl "Ferdydurke" Living Space Theatre z Katowic w reżyserii Jakuba Margosiaka oraz "Dialogi polskie" z Teatru Bagatela w Krakowie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Niestety nie wszystkie teatry, które miały zaprezentować się podczas festiwalu przyjadą do Radomia.
- Niestety z przyczyn niezależnych od Teatru Powszechnego nie odbył się spektakl "Trans - Atlantico" teatru im Ludwika Solskiego z Tarnowa. Swój przyjazd musiał odwołać też Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Tym samym ich środowy, 14 października pokaz spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda" został odwołany. Z przykrością informujemy, że również z przyczyn losowych nie odbędzie się spektakl "Tancerz" Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który miał być grany 16 października. Osoby, które zakupiły bilety na te spektakle prosimy o kontakt z kasą biletową. - informuje Daniel Adamczyk z Teatru Powszechnego w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/kultura/trwa-xiv-festiwal-gombrowiczowski/67966
Przygotowane zostały również atrakcje towarzyszące, m.in. wernisaż prac w konkursie na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, koncerty oraz spotkania z artystami i twórcami. M.in. w przeddzień oficjalnej inauguracji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, w ramach wydarzeń towarzyszących, w Teatrze Powszechnym Zdzisław Piernik i Jerzy Mączyński z zespołem Jerry & The Pelican System zagrali dwuczęściowy jazzowy koncert. Jerzy Mączyński i Jerry & The Pelican System zaprezentowali premierową kompozycję inspirowaną twórczością Witolda Gombrowicza. Artystom na scenie towarzyszyła dyrektor "Powszechnego" Małgorzata Potocka.
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski będzie dostępny równolegle w sieci. Mając na względzie oczekiwania młodego odbiorcy, który konsumuje sztukę również za pośrednictwem internetu, a także zważywszy na ograniczenia liczby widzów, spowodowane sanitarnymi obostrzeniami, organizatorzy stworzyli Studio Festiwalowe Online. Będzie ono transmitować spotkania z artystami w sieci.
Festiwal Gombrowiczowski potrwa do soboty, 17 października. Tego dnia dowiemy się, komu zostanie przyznana nowa statuetka Gran prix „Kapelusz Gombrowicza” wykonana przez Marzennę Olszewską-Bałkę. W tym roku również festiwalowa publiczność po raz pierwszy też przyzna nagrodę.