Wystawa „Historie w torebkach zaklęte”, którą przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest prezentacją ponad 300 torebek od początku XIX wieku do XX wieku. Zaprezentowane zostaną torebki typu: pompadurki, reticule, torebki z dalekowschodnimi motywami z lat 20., gobelinowe, koralikowe, żakardowe, Art Deco z płytek siatkowych i kolczugowe oraz cały szereg innych cieszących oko, pięknych, często ręcznie wykonanych wyrobów noszonych przez kobiety na przestrzeni ponad dwustu lat. Oprócz historycznych torebek europejskich zaprezentowane będą również torebki z różnych stron świata: Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej.
Dopełnieniem ekspozycji będą stroje damskie adekwatne do czasu wykonania torebek oraz malarstwo z wizerunkami kobiecymi. Widzowie będą mogli podziwiać dzieła m.in. takich artystów jak: Alfons Karpiński, Józef Simmler Wojciech Weiss, Leopold Horowitz, Stanisław Bergman, Henryk Czarnecki, Stefan Żechowski.
https://www.cozadzien.pl/kultura/muzeum-prosi-o-pamiatki/70518
- Najstarsza prezentowana torebka pochodzi z 1835 roku ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to płaska torebka na łańcuszku w metalowej oprawie w kolorze złota. Cała powierzchnia korpusu pokryta haftem z drobnych koralików. Na awersie są motywy roślinno-kwiatowe, natomiast na rewersie napis: „NA PAMIĄTKĘ W. T. S. OD D. S. 1835” wpisany w romb w otoczeniu drobnych kwiatów. Torebki paciorkowe są charakterystyczne dla okresu biedermajer, były wykonywane przez kobiety własnoręcznie, przy wykorzystaniu wzorników dostępnych w magazynach mód - mówi Ilona Pulnar-Fredjani, kurator wystawy.
Warto także zwrócić uwagę na dwie torebki pochodzące z Amsterdamu. Pierwsza z nich wykonana z niebeskiego materiału, której metalowa oprawa w centralnej części pokryta została scenką rodzajową zaczerpniętą z obrazów XVII wiecznego holenderskiego malarza Adriana van Ostade pt. "Rozmowy przy kominku". Natomiast oprawa drugiej torebki ozdobiona została sceną nawiązującą do słynnego obrazu "Nocna straż" Rembrandta.
- Ciekawymi torebkami prezentowanymi na wystawie są wykonane przez uchodźców z Afryki Subsaharyjskiej. Przedmioty te w całości powstały z przetworzonych skrawków materiału. Odrębną grupą torebek są pochodzące z różnych stron świata. Bardzo ciekawe i różnorodne są torby afrykańskie, np. te z Afryki Północnej – krajów Magrebu z naturalnej garbowanej skóry dobrej jakości, szyte ręcznie w małych pracowniach, często tłoczone - mówi kurator wystawy.
https://www.cozadzien.pl/radom/medal-dla-darczyncow-muzeum/70502
Wernisaż wystawy zaplanowany został na piątek 19 lutego o godz. 17.00. Na wernisaż obowiązują zapisy telefoniczne pod nr: 48 36-256-94.