MOK „Amfiteatr” w sobotę (15 czerwca) w Parku Ustronie zainaugurował cykl imprez pt. „Scena letnia”. - Scena letnia to cykl imprez, który został wybrany przez mieszkańców Radomia w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Oczywiście park Ustronie to niejedyny park, w którym tego rodzaju imprezy będą prowadzone. Podobne wydarzenia, warsztaty, gry, zabawy i koncerty będą prowadzone 22 czerwca w Parku Gołębiów II i 29 czerwca w Parku Południe – przyznaje Mariusz Skopek, specjalista ds. edukacji medialnej MOK „Amfiteatr”.
Impreza cieszyła się sporym zainteresowanie wśród dzieci, ale i nie tylko. Dla tych najmłodszych była to z pewnością niezapomniana atrakcja, ci nieco starsi mogli powrócić do czasów, kiedy to na Ustroniu funkcjonowała wioska indiańska. A to wszystko za sprawą Tulette Osady Rękodzieła Indiańskiego, która przygotowała liczne warsztaty i zabawy. Oczywiście na placu, jak przystało na prawdziwą wioskę indiańską, stanęły namioty mieszkalne Indian, czyli tipi. W namiotach chętni mogli podziwiać wystawę rękodzieła, strojów i sprzętu codziennego użytku. - Podjęliśmy decyzję o tym, aby ten początek sceny letniej wiązł się z powrotem sentymentalnym do wioski indiańskiej. Pamiętamy, że kiedyś właśnie w tym miejscu funkcjonowała wioska indiańska. My chcieliśmy, aby ten klimat powrócił – mówi Mariusz Skopek.
I rzeczywiście ten klimat można było poczuć. W wiosce indiańskiej grupa TatankaArt przygotowała dla całych rodzin piknik integracyjny „Na tropie Indian”, podczas którego odbył się szereg gier i zabaw, malowanie twarzy. Można było również posłuchać ciekawych opowieści i zapoznać się z kulturą Indian. - W Radomiu jesteśmy po raz pierwszy, ale myślę, że nie ostatni, bo są tutaj wspaniali ludzie, którzy docenią dzikość Indian, a wiemy, że wychowywaliście się na wiosce indiańskiej – mówił podczas otwarcia pikniku naczelnik TatankaArt.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/powrot-indianskiej-wioski-w-parku-na-ustroniu-zdjecia/56986
Dzieci i młodzież mogła spróbować również swoich sił w różnych grach sprawnościowych, takich jak: strzelanie z łuku, rzucanie lotkami do bizona, łapanie węży czy zwijanie dżdżownic. - W zasadzie u Indian, uczono pewnych umiejętności poprzez gry i zabawy. Dzieci dużo się uczyły bawiąc się, to troszeczkę zostało zatracone, a my to przywracamy i pokazujemy jak u Indian np. ćwiczono cierpliwość i celność. Stąd te gry, jak np. rzucanie lotkami do bizona – wyjaśnia naczelnik grupy.
Podczas pikniku odbył się również pokaz tańców w stylu pow-wow, czyli najbardziej ekspresyjne tańce męskie, w tym myśliwskie i zwiadowcze. Na zakończenie tej części imprezy zaplanowano także „taniec ziemniaka” z udziałem mieszkańców.
Wydarzenie było prowadzona dwutorowo, poza piknikiem do zabawy mieszkańców zaprosił zespół Tsigunz Fanfara Avantura, który przeszedł ulicami Ustronia. Z kolei na scenie ustawionej w parku, przeniósł publiczność do energetycznego świata muzyki bałkańskiej. Chętni mogli wówczas potańczyć na dechach przy dźwiękach bardzo radosnej i żywiołowej muzyki.
To dopiero początek imprez z cyklu Scena letnia. MOK Amfiteatr zaprasza na kolejne. W sobotę, 22 czerwca w Parku Gołębiów II odbędzie się wydarzenie pt. "W kręgu baśni i legend". - Warto zwrócić uwagę również na to, że te imprezy powrócą do tych wszystkich parków w sierpniu, gdzie na mieszkańców poszczególnych osiedli będą znowu czekały koncerty – wyjaśnia Mariusz Skopek.
W ramach Sceny letniej w sumie odbędzie się sześć imprez (trzy parki po dwie imprezy). Ich koszt to 150 tys. zł.