W tym roku obchodzimy jubileusz 100-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, na której nie zabrakło wręczenia oficjalnych podziękowań między innymi wieloletnim pracownikom biblioteki. Były również gratulacje i życzenia.
- Przede wszystkim składam życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu 100-lecia miejskiej biblioteki publicznej w Radomiu. Jednocześnie też gratulując wszystkim tego zaangażowania, pięknej historii całej placówki - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Wręczona została także nagroda prezydenta Radomia w wysokości 20 tys. zł dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Nasza biblioteka to bowiem jedna z najbardziej zasłużonych placówek kultury w Radomiu. Oprócz udostępniania zbiorów, podejmuje też wiele działań propagujących czytelnictwo. To np. kolejne edycje Wiosny Literackiej, Nagroda Literacka Miasta Radomia, konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii czy Narodowe Czytanie dzieł polskiej literatury. Z okazji jubileuszu wszystkim bibliotekarzom z całego serca życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym - mówiła obecna na gali wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/obchody-100-lecia-radomskiej-biblioteki-zdjecia/83331
Jak podkreśla dyrektor Przemysław Czaja, biblioteka to nie tylko książki. - Biblioteka to przede wszystkim ludzie, których nigdzie indziej się nie znajdzie, z ogromną pasją i zaangażowaniem. W zasadzie biblioteka to powinna być żywa biblioteka. To bibliotekarki i bibliotekarze powinni opowiadać swoje historie, swoje książki - mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Dlatego też jubileuszowa gala była okazją do podziękowań bibliotekarzom byłym i dotychczasowym. Otrzymali oni jubileuszowe medale. A Bibliotekarzem Roku 2022 został Dariusz Wróbel, bibliotekarz filii nr 6 MBP w Radomiu.
A jak biblioteka powinna wyglądać za kolejne sto lat? Odpowiadając na to pytanie możemy przyczynić się do powstania kapsuły czasu.
- Mam nadzieję, że czytelnicy będą nas tłumnie odwiedzali i podpowiedzą nam jak biblioteka powinna wyglądać za kolejne sto lat. Planujemy pod koniec tego roku przygotować kapsułę czasu i wysłać ją do naszych współpracowników za sto lat i sprawdzimy czy rzeczywiście przewidywaliśmy takie zmiany - opowiada dyrektor radomskiej biblioteki.
Radomska Biblioteka Publiczna otrzymała również wsparcie samorządu województwa mazowieckiego. Za całokształt działalności na rzecz rozwoju i promocji województwa mazowieckiego – został przyznany przez marszałka województwa medal pamiątkowy "Pro Masovia". - Również kwotą 24 tys. zł. współfinansujemy powstanie monografii biblioteki, co bardzo mnie cieszy - mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich zaczęła się 16 czerwca 1922 roku. Tego dnia w jednym z pokoików ratusza ustawiła się kolejka chętnych czytelników. Do dyspozycji mieli księgozbiór liczący 461 woluminów. Założenie publicznej książnicy było pomysłem ówczesnej prezeski Rady Miejskiej Radomia, Marii Kelles-Krauzowej. Zrealizowała go, organizując bibliotekę, pracując w niej, a potem nią kierując Florentyna Jakubczakowa.
Obecnie poza główną siedzibą przy ul. Piłsudskiego (w której biblioteka się mieści od 1992r.), radomska biblioteka ma 11 filii. W zasobach biblioteki znajduję się około pół miliona książek, które wypożycza około 22 tys. czytelników. W radomskiej bibliotece pracuje 83 pracowników.