Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, aby poczuć ducha świąt Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało dla mieszkańców ciekawe propozycje. W niedzielę, 27 marca o godz. 16.30 odbędzie się koncert Wielkopostny. - W pierwszej części usłyszymy unikalne opracowania pieśni wielkopostnych i preludia organowe Stefana Wrocławskiego – niegdyś organisty Kościoła Mariackiego w Radomiu w wykonaniu tenora, ks. Rafała Kobylińskiego z towarzyszeniem organisty Emanuela Bączkowskiego. Prezentowane kompozycje będą prawykonaniami. Sylwetkę i twórczość Stefana Wrocławskiego przybliży ks. Andrzej Zarzycki - zapowiada Ewa Szczepanowska z Muzeum Wsi Radomskiej.
W drugiej części koncertu zostanie zaprezentowana literatura muzyczna o tematyce związanej z wielkim postem, przeznaczona na głos z towarzyszeniem organów (A. Stradella, T. Albinoni, F. Chopin, G. Faure) oraz kompozycje na organy solo (J. S. Bach, S. Wrocławski, E. Bączkowski). Muzyce towarzyszyć będą opowiadania o wielkopostnych tradycjach ludowych.
Koncert odbędzie się w zabytkowym Kościele Św. Doroty, który posiada siedmiogłosowe organy piszczałkowe. W Polsce jest to jedyna zabytkowa świątynia, na terenie skansenu, posiadająca koncertowe organy.
https://www.cozadzien.pl/kultura/weekend-z-amfiteatrem/81002
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza także do wzięcia udziału w warsztatach pisania pisanek metodą batikową.
- W Radomskiem występowały trzy rodzaje zdobienia jajek. Najstarszą i najbardziej popularną jest metoda batikowa. Na wydmuszce lub ugotowanym jajku „pisze się” wzory rozgrzanym woskiem. Gdy wosk zastygnie, jajko zanurza się w barwniku (kiedyś naturalnym, przygotowanym z łupin cebuli, buraka, czerwonej kapusty, czarnej malwy, dziś coraz częściej chemicznym). Kiedy skorupa zafarbuje się na pożądany kolor, należy ją delikatnie osuszyć, a następnie podgrzać i zetrzeć wosk. Zafarbowaniu ulegną tylko miejsca nie pokryte woskiem. W ten sposób powstaje dwukolorowa pisanka – jasny wzór na ciemnym tle - wyjaśnia Ewa Szczepanowska.
Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa Maria Ostrowska wraz z edukatorami Działu Oświatowego. Każdy uczestnik wykona 2-3 pisanki. Zajęcia odbędą się w Ośrodku Edukacji Muzealnej. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.
Liczba miejsc jest ograniczona – zapisy odbywają się drogą telefoniczną pod numerem telefonu: 603 772 253.
Warsztaty odbędą się wniedzielę, 27 marca w dwóch turach: godz. 10.30 – 13.00 – 20 osób i godz. 13.30 – 16.00 – 20 osób.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 7 roku życia. Wstęp płatny. Bilet ulgowy 9 zł, bilet normalny 17 zł.